Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2016, 17:57

Investori stoja na prahu "katastrofického roka", varujú britskí ekonómovia

"Predajte všetko okrem vysoko kvalitných dlhopisov," radia títo ekonómovia klientom banky.

V tomto roku by sa akciové trhy mohli prepadnúť až o 20 percent a ceny ropy by mohli zostúpiť na 16 dolárov za barel. Tvrdia to aspoň ekonómovia britského finančného ústavu Royal Bank of Scotland (RBS).

Ekonómovia RBS tiež napríklad upozorňujú, že súčasná situácia pripomína rok 2008, kedy kolaps americkej investičnej banky Lehman Brothers viedol k vzniku svetovej finančnej krízy. Tentoraz by krízovým faktorom mohla byť Čína, cituje ekonómov RBS denník The Guardian.

Svetové akciové trhy sa dostali v úvode tohto roka pod značný tlak, čiastočne kvôli obavám z prudkého spomalenia rastu čínskej ekonomiky. Hlavné indexy amerických akcií zažili najhorší prvý týždeň roka vo svojej histórii. Západoeurópske akcie minulý týždeň vykázali najvýraznejšiu týždennú stratu od augusta 2011, keď vrcholila dlhová kríza v eurozóne.

Ceny ropy sa kvôli obavám z pokračujúceho previsu ponuky nad dopytom prepadli na dvanásťročné minimá v blízkosti 30 dolárov za barel. Napätie medzi Saudskou Arábiu a Iránom podkopáva nádeje na dohodu o obmedzení ťažby v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Predpokladá sa, že vývoz ropy z Iránu tento rok výrazne stúpne v dôsledku dohody o obmedzení iránskeho jadrového programu výmenou za odvolanie medzinárodných sankcií.

Riaditeľ oddelenia úverových obchodov v RBS Andrew Roberts predpovedal, že akciové trhy v Európe a Spojených štátoch by mohli klesnúť o desať až 20 percent. Dlho totiž profitovali z nízkych úrokových sadzieb a ďalších stimulačných opatrení zo strany centrálnych bánk. Vlani však americká centrálna banka (Fed) začala so zvyšovaním úrokov a predpokladá sa, že sa k nej čoskoro pripojí tiež britská centrálna banka.

Americký investor maďarského pôvodu George Soros už minulý týždeň varoval, že svetové finančné trhy stoja kvôli ekonomickým problémom v Číne na začiatku novej krízy. Vyzval preto investorov k veľkej opatrnosti. Čína má podľa Sorosa ťažkosti s hľadaním nového modelu hospodárskeho rastu a devalvácia čínskej meny prenáša tamojšie problémy do zvyšku sveta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.