Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2015, 00:00

Česi dali košom Slovákom. Môžu na tom zarobiť

Keď príde na financie, nepoznáme brata. Asi tak vyzerá odkaz českej vlády. Tá sa totiž rozhodla nepridať k Slovensku v proteste proti výstavbe plynovodu Nord Stream 2.

Slovensko pritom spísalo spolu s ďalšími šiestimi štátmi strednej Európy a Pobaltia protestnýlist, ktorý adresujú do Bruselu. Vyčítajú v ňom štátom západnej Európy chladný ekonomický kalkul, aj možnú destabilizáciu politickej situácie na Ukrajine.


Čítajte viac: Slovensko protestuje proti plynovodu


Plynovod chce totiž do roku 2019 odstrihnúť Ukrajinu od ruského plynu, a tým pádom bude ekonomické dôsledky znášať aj Slovensko. Môžeme prísť o 400 miliónov eur, ktoré každoročne prúdia do štátnej kasy z prepravy plynu na Západ.

Podľa energetickej expertky portálu Euractiv Martiny Dupákovej bude Česko z výstavby plynovodu výrazne profitovať, na rozdiel od Slovenska. Mohlo by posilniť svoju pozíciu tranzitnej krajiny, aj zvýšiť svoje príjmy z tranzitných poplatkov. „Z rozhodnutia českej vlády sa zdá, že ekonomika nateraz nad solidaritou vedie,“ dodal analytik portálu energieprevas. sk Jozef Badida.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.