Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2014, 14:43

Z miliárd padli do bankrotu za jeden víkend. Kvôli iPhonu

Spoločnosť, ktorá vyrába zafírové sklá, doplatila na klebety o zafírovom skle na obrazovke telefónu iPhone.

V pondelok požiadala firma GT Advanced Technologies o bankrot. Ešte v piatok pritom bola jej hodnota o 90 percent vyššia. Ako sa to stalo? Nevyrobila zafírové sklo pre iPhone.

Spomínaná spoločnosť vyrába zafírové sklá, ktoré sa používajú v smartfónoch či luxusných hodinkách. Takéto sklo je extrémne pevné a používa ho aj firma Apple - na objektívy fotoaparátu aj snímač odtlačkov prstov v najnovšom modeli telefónu iPhone. Sklamanie na trhoch však priniesla správa, že Apple zafírové sklo nepoužije na celú obrazovku.

Podľa klebiet, ktoré sprevádzali uvedenie iPhone 6 a iPhone6 plus na trh, mal byť celý displej zhotovený z tohto typu skla. GT Advanced Technologies mala s Applom zmluvu o dodávke skla, no detaily ostali utajené. Investori tak začali nakupovať akcie sklárskej firmy ako o život s vidinou, že veľká objednávka skiel na obrazovky pošle firmu do obrovského zisku. Po odhalení iPhonu však prišlo veľké sklamanie. Nasledoval výpredaj a pokles hodnoty firmy asi o 40 percent.

Posledné tri mesiace obchodovania GTAT. Prvý pokles nastal pri uvedení iPhone. Graf: Google finance/Businessinsider

Analytik Jeffrey Osborne pre magazín Business Insider uviedol, že takýto radikálny pokles akcií Muselo spôsobiť niečo viac. Apple totiž firme GT poskytol bezúročnú pôžičku vo výške 578 miliónov dolárov ako súčasť zálohy za objednávku. „Apple mal právo túto bezúročnú pôžičku odvolať a zdá sa, že tak urobil,“ povedal analytik. Z hodnoty 1,5 miliardy dolárov v piatok sa tak firma GT Advanced Technologies prepadla na cenu 175 miliónov dolárov v pondelok.

Šípka označuje dátum, kedy firma požiadala o bankrot. Graf: Google finance/Businessinsider

V novembri minulého roka podpísali Apple a GT dohodu, ktorá umožňovala výrobcovi skla prístup ku kapacitám v továrni Apple v Arizone. Dohoda obsahovala aj klauzulu o pôžičke, ktorú bude musieť GT preplatiť Applu v priebehu piatich rokov. „Myslím si, že Apple zrušila zmluvu preto, lebo požadované zálohové platby neboli rovnaké, aké chcela druhá strana,“ priblížil analytik. Takýto radikálny pokles hodnoty firmy bol podľa neho dôsledkom odpisu tejto pôžičky.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.