Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.04.2014, 14:36

Piloti a filmári. Toto sú najlepšie platené práce na Slovensku

Vieme, kde sa oplatí zamestnať. Prinášame vám prehľad najlepšie a najhoršie platených miest na Slovensku.

Rozmýšľate nad zmenou práce? Inšpiráciou môžu byť najnovšie údaje o priemerných mzdách v jednotlivých odvetviach na Slovensku. Top je práca v leteckej doprave a naopak, najmenej zarobíte v oblasti sociálnej starostlivosti.

Ide o podniky s viac než 20 zamestnancami, čo  výsledky skresľuje mierne nahor. Podľa štatistiky najhoršie platenou prácou na Slovensku je sociálna starostlivosť v rôznych denných zariadeniach a stacionároch, kde bola priemerná mesačná mzda 487 EUR. Potom nasleduje výroba odevov, kde sa zarába priemerne len 495 eur mesačne a údržba zariadení s 526 eur na mesiac. Na opačnom konci rebríčka je letecká doprava, kde bola priemerná mesačná mzda 2 183 EUR, informačné služby (čo je označenie pre služby v oblasti informačných systémov a technológií) s mzdou 1 912 EUR mesačne a oblasť výroby koksu a ropných produktov (u nás zastúpená najmä rafinériou Slovanft), kde bola vlani priemerná mesačná mzda 1 893 eur.

Platy vzrástli vlani najviac v oblasti vzdelávania, najmä v základnom školstve - o 11,8 percne, v priemyselnej výrobe  - najviac vo výrobe elektrických zariadení a to o 11,9 percenta. Platy klesli najmä tam, kde už boli pomerne vysoké vo finančníctve o 7,7 percenta a v informačných a komunikačných technológiách o 4,5 percenta. Slovensko tak urobilo ďalší krok k odstraňovaniu príjmovej nerovnosti.

Spomedzi okresov je platovým šampiónom Bratislava IV s mesačným priemerom 1 320 eur. Na opačnej strane republiky, v Košickom kraji je najvyšší plat v okrese Košice II. – 1 171 eur. Najnižší priemerný plat na Slovensku je v okrese Bardejov - 592 eur. Skokanom minulého roka bol okres Stropkov, kde priemerný plat stúpol o viac než 20 percent na 793 eur. Najväčší pokles zaznamenala priemerná mzda v okrese Martin, a to o 4,2 percenta.

 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.