Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2015, 16:46

Česká koruna posilnila a národná banka musela intervenovať

Česká národná banka v piatok 17. júla po prvýkrát od začatia intervencií v novembri 2013 intervenovala. Predávala korunu a kupovala euro, aby zabránila posilňovaniu meny, uviedla hovorkyňa ČNB. Koruna v piatok posilnila na 27,04 Kč/eur.

ČNB začala zásahy v roku 2013 kvôli obave z deflácie, teda zníženia cenovej hladiny, ktoré by oslabilo hospodárstvo. Centrálna banka vtedy v priebehu niekoľkých dní nakúpila devízy v hodnote zhruba 200 miliárd korún. Koruna kvôli intervenciám vtedy medzi 6. a 7. novembrom skokovo oslabila zo zhruba 25,79 Kč / EUR na 26,98 Kč / EUR a v ďalších dňoch nad 27 korún.

V nasledujúcich mesiacoch kurz nad 27 korunami za euro držal trh. Na začiatku tohto roka koruna krátkodobo oslabila nad 28 korún za euro. Od júna ale kurz vytrvalo klesal. Tento rok v júni banková rada zopakovala, že bude v intervenciách pokračovať a brániť posilneniu koruny pod 27 korún k euru. Dnes sa koruna opäť dotkla hladiny 27 Kč za euro, ČNB však na trhu aktívna nebola.

Podľa analytikov, ktorých oslovila agentúra Reuters, je trh s korunou momentálne plytký - to znamená, že sa na ňom veľmi neobchoduje, a to niektorým špekulantom uľahčuje ich prípadný zámer pohnúť s kurzom koruny smerom k 27, aby tak otestovali ochotu ČNB brániť svoj kurzový záväzok, píše ihned.cz.

"V súčasnosti čakáme na akúkoľvek akciu centrálnej banky, alebo aspoň nejakú slovnú intervenciu, ktorá by oslabila korunu," povedal agentúre Reuters anonymne pražský díler.

Článok bol zverejnený na webe patria.cz.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.