Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2014, 18:00

Ruskí oligarchovia našli spôsob ako sa vyhnúť sankciám Západu

Bohatí Rusi sa snažia presúvať peniaze do luxusných londýnskych realít. Vyhnú sa tak sankciám Západu.

Ruskí a Ukrajinskí boháči našli spôsob ako ukryť svoj majetok pred sankciami západu. Vo veľkom nakupujú nehnuteľnosti v Londýne. Na svojich stránkach o tom informoval Financial Times. Odvoláva sa pritom na realitných maklérov.

Podľa analytika spoločnosti JLL Adama Challisa bohatí Rusi a Ukrajinci od začiatku roka hľadajú bezpečné miesta, kde uchovať majetok. JLL, ktorá poskytuje poradenstvo v oblasti realít, odhaduje, že odliv ruského kapitálu by medziročne mohol stúpnuť na štvornásobok.

Podľa odhadov realitnej spoločnosti Savills ruskí klienti vlani na londýnskom trhu s bývaním minuli zhruba 180 miliónov libier. Veľa maklérov predpokladá, že tohtoročné číslo bude oveľa vyššie v súvislosti s tým, ako súčasná vlna potenciálnych kupcov dokončuje nákup. Rusi a Východoeurópania vraj majú záujem predovšetkým o veľké rodinné domy na jednej z najdrahších ulíc v Londýne The Bishops Avenue, prezývanej "trieda miliardárov".

Podľa daňových poradcov a expertov veľa Východoeurópanov naďalej kupuje londýnskej domy cez firmy, aby mohlo zostať v anonymite, a to aj napriek nedávnym daňovým opatreniam vlády v Londýne. Britský minister financií George Osborne v roku 2012 zaviedol daň na obydlia vlastnené spoločnosťami. V rozpočte na tento rok tieto daňové opatrenia ešte sprísnil.

FT k tomu podotkol, že pri vymáhaní medzinárodných finančných sankcií je ťažšie sa zamerať na majetok vo forme realit, keď sa k ich obstaranie použijú spoločnosti registrované v zahraničí.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.