Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2014, 09:29

Grécke banky potrebujú ďalšie miliardy

Grécke banky potrebujú na svoju rekapitalizáciu ďalších takmer 6,4 miliardy eur. Vyplýva to z nedávneho záťažového testu, uviedla grécka centrálna banka. Informovala o tom agentúra DPA.

Centrálna banka pri záťažovom teste vychádzala z predpokladu, že grécka ekonomika vlani klesla o 4,2 % a tento rok vzrastie o 0,6 %. Medzinárodný menový fond (MMF) však podľa gréckych médií považuje tieto kritériá za príliš mierne. Preto aktuálne existuje medzi Aténami a MMF spor týkajúci sa toho, koľko grécke banky potrebujú na svoju rekapitalizáciu. Fond to odhaduje až na 9 miliárd eur.

Grécka vláda a centrálna banka navrhujú, aby sa počkalo na výsledky záťažového testu, ktorý uskutoční Európska centrálna banka (ECB) a ktorého výsledky by mali byť známe na jeseň. Najneskôr vtedy bude jasné, koľko peňazí naozaj potrebujú európske finančné inštitúty, a teda aj grécke.

Podľa údajov gréckeho ministerstva financií grécky fond na stabilizáciu bankového sektora disponuje 14 miliardami eur. To znamená, že vo fonde je dostatok peňazí, aj keby mal pravdu MMF.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.