Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2015, 15:09

Americké megabanky trpia. Ďalšia z nich vykázala pol miliardový prepad zisku

Zisk americkej investičnej banky Morgan Stanley sa v treťom kvartáli prepadol o 42 percent a klesol druhý štvrťrok po sebe. Výsledky podkopal, podobne ako u iných bánk, odvrat investorov od akcií, dlhopisov a komodít kvôli otrasom na trhoch, vyvolaných najmä ochabovaním čínskej ekonomiky.

Banka dnes uviedla, že jej čistý zisk sa znížil na 939 miliónov dolárov (826,6 miliónov eur) z úrovne 1,6 miliardy dolárov (1,4 miliardy eur), ktorú vykázala pred rokom. Výsledok skončil pod odhadmi analytikov opýtaných agentúrou Reuters.

Otrasy na trhoch a neistota ohľadom úrokových sadzieb v USA odrádzali investorov od obchodovania, ktoré bankám z Wall Street zabezpečuje podstatnú časť príjmov. Celkové výnosy Morgan Stanley klesli o 13 percent na 7,8 miliardy dolárov (6,88 miliardy eur) a boli trištvrte miliardy pod odhadmi.

Morgan Stanley je poslednou veľkou americkou bankou, ktorá oznámila výsledky za tretí štvrťrok. Pokles výnosov zaznamenali aj konkurentky, teda Goldman Sachs, Citigroup, Bank of America a JPMorgan Chase & Co. Nárast príjmov ohlásila len Wells Fargo, zatiaľ čo a Citigroup sa vďaka znižovaniu nákladov podarilo výrazne zvýšiť zisk.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.