Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.08.2014, 14:11

Čína chystá pokuty pre Audi a Chrysler. Za monopol

Čínsky protimonopolný úrad dnes oznámil, že potrestá zahraničné automobilky Audi a Chrysler, a tiež japonských dodávateľov autosúčiastok za porušenie protimonopolného zákona. To otvára cestu k peňažnému trestu vo výške 10 % z ich ročných tržieb na čínskom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Čínsky Národný výbor pre rozvoj a reformy (NDRC), ktorý má na starosti kontrolu porušovania pravidiel hospodárskej súťaže v krajine, tvrdí, že vyšetrovanie odhalilo "monopolné správanie" automobiliek Chrysler (dcérskej firmy talianskeho Fiatu) a Audi (člen koncernu Volkswagen). To je v rozpore s čínskymi pravidlami hospodárskej súťaže.

"V blízkej budúcnosti budú automobilky adekvátne potrestané," uvádza sa vo vyhlásení NDRC.

Audi a ďalšie svetové automobilky pritom nedávno začali urýchlene meniť svoju cenovú stratégiu v Číne, keď tamojšie úrady začali preverovať ich cenovú politiku na základe sťažností domácich výrobcov. Aj čínske médiá obvinili zahraničné automobily a dovozcov súčiastok, že predražujú svoje produkty na čínskom trhu.

NDRC zároveň oznámil, že začal vyšetrovať aj Mercedes-Benz, ktorý patrí do koncernu Daimler, a dokončil vyšetrovanie u 12 japonských výrobcov autokomponentov, ktorých tiež podozrieva z predražovania produktov.

"Účelom vyšetrovania je udržať solídnu konkurenciu na trhu s autami a chrániť záujmy spotrebiteľov," uvádza sa v stanovisku NDRC.

NDRC nešpecifikoval, o ktorých výrobcov autosúčiastok ide, ani neuviedol ďalšie detaily o treste pre Audi a Chrysler.

Audi pritom generuje približne tretinu z globálnych tržieb na čínskom trhu, vrátane Hongkongu. Audi a Mercedes v súvislosti s vyšetrovaním oznámili, že spolupracujú s čínskymi úradmi. Hovorca čínskej divízie Chrysleru odmietol komentovať výsledky vyšetrovania.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.