Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2015, 00:00

Gréci, ďakujeme. Odíďte (komentár šéfredaktorky HN)

Gréci ukázali, čo chcú, a my by sme im v tom mali pomôcť. Najmä rýchlo

Demagógia bokom. Nie, Slovensko neplatí Grékom ich súčasné dôchodky. Nie, neplatí im platy štátnych zamestnancov. Ak tomu niekto verí, mal by sa odosobniť od demagógie. Čo im v skutočnosti „platí“(ručí sa), sú ich staré dlhy. Áno, tie isté dlhy, ktoré sa rokmi kopili aj kvôli vtedajším gréckym dôchodkom a nadpočtu úradníkov. Toľko v skratke na úvod.

Zdroj: REUTERS

Teraz k veci. Zrejme je zbytočné polemizovať, či sme pred rokmi mali, alebo nemali dať Grékom pomoc. Stalo sa. Rovnako je zbytočné polemizovať, či naozaj škrtali dostatočne, či sme my boli dostatočne dôslední v našich požiadavkách. Teraz stojí otázka inak a tvrdšie ako kedykoľvek predtým: dokedy ešte budeme mať trpezlivosť doťahovať sa/prosiť o škrty, aby sme im mohli poslať miliardy eur. Tie isté, vďaka ktorým by neprežili. Dokedy sa budeme doprosovať, aby sme ich mohli zachrániť. Znie to absurdne? Áno, je to úplne iracionálne.


Čítajte viac:

Čo o výsledku referenda hovoria európski lídri

„O peniaze sa nebojíme, aj tak nemáme nič uložené“

Ako sa včera vyvíjala situácia okolo Grécka

Grécke banky spadli na dno

Český Grék: V Aténach panuje veľká skepsa

Varoufakisa nahradil Tsakalos, mozog Syrizy


Gréci v referende povedali nie škrtom. Je to ich sväté právo a nikto ho nemôže spochybňovať. Teraz by sme však mohli s takým malým oxi prísť už aj my. Zahoďme konečne alibizmus a dajme tomuto nezmyselnému kolotoču stopku. Kolotoču doprosovania sa, vyjednávaní, ústupkov. Povedzme to narovinu: vďaka, Gréci, bolo to s vami fajn, ale už odíďte. Je koniec, vaše dlhy už platiť nechceme.

Ak niekto varuje pred apokalypsou, tá nepríde. Nie, trhy neskolabujú, Slovensko sa neprepadne do čiernej diery. Dokonca, neuveríte, ani nebudeme musieť tak skoro vycashovať naše záruky za grécke splátky. To príde najskôr v roku 2022. Ak vôbec.

Dovtedy sa môže stať ešte toľko vecí... A Gréci si to budú môcť konečne robiť po svojom. Áno, so Syrizou na čele, čo je smutné. Ale je to ich voľba. Využime aj my tú našu. Prosím, skončime to.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.