Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.07.2015, 00:00

„Je veľká hanba, čo nám Tsiprasova vláda robí“

Grécki dôchodcovia zostali úplne bez peňazí. Úrady museli pre nich otvoriť banky.

„V súkromnom sektore som tvrdo pracovala 45 rokov a teraz mám všetky úspory zablokované v banke. To je hanba.“ Takto komentuje pre český denník MF Dnes 75-ročná Grékyňa Maria situáciu v krajine, ktorej hrozí bankrot a odchod z eurozóny.

Zdroj: REUTERS/YANNIS BEHRAKIS

Chaos pred bankami

Práve grécki dôchodcovia patria medzi tých, ktorých konflikt medzi ľavicovou vládou premiéra Alexisa Tsiprasa a medzinárodnými veriteľmi postihol najviac. Mnohí penzisti sa napriek ubezpečeniam vlády svojich dôchodkov nedočkali. V pondelok sa banky zatvorili a tisícky dôchodcov zbytočne prešľapovali pred ich pobočkami v nádeji, že dostanú aspoň časť peňazí.


Čítajte viac:

Ako vidia riešenie krízy osobnosti

Tsiprasova vláda rozohrala dvojitú hru

Dôchodcovia berú banky útokom. Pre 120 eur týždenne


Penzisti – majitelia úverových kariet – začali vyberať z bankomatov spoločne s ostatnými zúfalými Grékmi maximálne 60 eur. Aj to len v prípade, že bankomaty mali dvadsaťeurovky. Inak vydávajú iba päťdesiat eur. „Celý život som tvrdo makal a teraz ma nútia vystúpiť s krížom na Golgotu. Nemám na to silu,“ zúfa si penzista Panos, bývalý robotník v lodeniciach.

Vláda nakoniec musela pristúpiť k otvoreniu tisíc bankových pobočiek pre dôchodcov. Tí ich zobrali útokom – pred bankami sa tvorili obrovské rady a vznikol chaos. Ľudia sa tlačili dopredu, nikto nechcel, aby mu banku zatvorili priamo pred nosom. „To sa ešte nestalo, aby som si nemohol vyzdvihnúť dôchodok. Stojím tu hodinu, je to potupa,“ sťažuje sa 65-ročný Panajotis.

Strata podpory

Hoci Tsipras vyhral januárové voľby aj vďaka početným hlasom penzistov, karta sa teraz obracia. Vláda rýchlo stráca podporu aj v tejto skupine obyvateľov. „Pre premiéra Tsiprasa je súčasná situácia viac o politickom prežití. Stavil na rebelantstvo a národnú hrdosť. Nevyzerá to však, že by mu táto stratégia mala vyjsť,“ hovorí Martin Reguli, analytik Nadácie F. K. Hayeka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.