Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.03.2015, 17:04

Pravda o platoch našich učiteľov. Veľký prehľad odhalil, ako zle sú na tom v skutočnosti

Slovenskí učitelia zarábajú v priemere menej ako polovicu vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

Platy slovenských učiteľov sa znova zapísali do štatistík. Spomedzi takmer všetkých krajín krajín OECD sa naši učitelia zaradili na posledné miesto. Do porovnania sa pri tom nedostali iba tri krajiny z 34.

Priemerný plat učiteľa predstavuje na Slovensku iba 40 percent z priemerného príjmu všetkých vysokoškolsky vzdelaných ľudí u nás. V porovnaní s priemerom OECD je to menej ako polovica.

Sedem z meraných krajín by sa dalo nazvať rajom pre učiteľov. Zarábajú v nich totiž viac ako je postoch pre ľudí so vzdelaním bežné. Úplne ideálne sú podmienky v Kórei.

 Slovenská komora učiteľov vo februári vyzvala ministra, aby aby neodkladne pripravil a presadil opatrenia na zvýšenie atraktivity učiteľského povolania. Upozornili pri tom na nástupný plat učiteľov. 589,50 eura podľa nich predstavuje priemernú sumu nástupného platu ľudí so stredoškolským vzdelaním.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.