Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2016, 21:10

Európa zažila čierny deň. Výrazne padali burzy aj bankové giganty

Akcie na západoeurópskych burzách dnes obnovili prepad a ich hlavný indikátor zostúpil až na najnižšiu úroveň za dva a pol roka. Dole ich tlačia najmä bankové a ťažobné firmy. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 odpísal 3,68 percenta a uzavrel na hodnote 1195,76 bodu. Investori majú obavy o zdravie svetovej ekonomiky a bankového sektora, znepokojujú ich však tiež klesajúce ceny ropy.

Akcie francúzskej banky Société Générale, ktorá je vlastníkom Komerční banky, ktorá pôsobí aj na Slovensku, spadli o 12,6 percenta na 27,47 eura. Reagovali tak na štvrťročné výsledky hospodárenia, ktoré zaostali za očakávaniami analytikov.

Dole zamierili tiež akcie švédskych bánk, ku ktorých prepadu prispelo rozhodnutie tamojšej centrálnej banky znížiť hlavnú úrokovú sadzbu hlbšie do záporného pásma.

Centrálne banky sa znižovaním úrokových sadzieb snažia podporiť hospodársky rast a infláciu. Investori však majú obavy z negatívneho vplyvu nízkych úrokov na ziskovosť komerčných bánk.

Hlavný index frankfurtskej burzy DAX odpísal 2,93 percenta na 8752,87 bodu, index francúzskych akcií CAC 40 potom na burze v Paríži klesol o 4,05 percenta a uzavrel na 3896,71.

Výrazne dnes oslabovali aj akcie ťažobného kolosu Rio Tinto, pretože firma sa vlani kvôli nízkym cenám železnej rudy, uhlia a ďalších komodít prepadla do straty. Spoločnosť dnes tiež oznámila, že upúšťa od svojej "progresívnej dividendovej politiky", v rámci ktorej sa zaväzovala, že nebude znižovať ročné dividendy.

Index FTSEurofirst 300 v stredu posilnil o 1,8 percenta po predchádzajúcich siedmich poklesoch za sebou. Dnes sa prepadol až na najnižšiu úroveň od augusta 2013. Od začiatku tohto mesiaca stráca približne 11 percent.

Nadol dnes zamierili tiež akciové trhy v Spojených štátoch. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, vykazoval v polovici obchodovania pokles o zhruba dve percentá.


 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.