Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2015, 16:00

Silný frank je iba bublina, tvrdí šéf poľskej centrálnej banky


Guvernér poľskej centrálnej banky Marek Belka považuje silný kurz švajčiarskeho franku za výsledok bubliny, ktorá musí nakoniec spľasnúť.

Štát podľa neho nemá tlačiť na banky, aby hypotekárne úvery poskytnuté vo švajčiarskych frankoch zmenili na pôžičky v domácej mene. Ak by totiž frank po konverzii oslabil, mohlo by to poškodiť dôveru verejnosti v postup úradov, povedal Belka v stredu v parlamente.

"Jedného dňa táto bublina môže spľasnúť," uviedol Belka. "Neviem kedy, keď ale spľasne, frank môže oslabiť a dlžníci, ktorých sme prinútili konvertovať ich úvery, nám povedia - zase ste nás oklamali," dodal Belka.

Úvery vo švajčiarskych frankoch má v Poľsku asi 550 tisíc ľudí a tvoria zhruba 40 percent celkového objemu pôžičiek na tamojšom hypotekárnom trhu. Väčšinu z týchto úverov si dlžníci brali pred vypuknutím dlhovej krízy v roku 2008 v snahe profitovať z nízkych švajčiarskych úrokových sadzieb.

Splátky úverov sa však zvýšili po rozhodnutí švajčiarskej centrálnej banky, ktorá v januári ukončila politiku udržiavania franku v stanovenom pásme. To viedlo k prudkému zhodnoteniu kurzu franku voči euru a ďalším menám. Veľký počet hypotekárnych dlžníkov v cudzej mene obviňuje banky, že v čase, kedy si brali úvery, im neposkytli dostatočné informácie o súvisiacich rizikách.
1 EUR = 1,0440 CHF
1 EUR = 4,1138 PLN

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.