Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2016, 00:00

Televízna veľmoc je späť v hre. Na Slovensko mieri nová investícia

Dodávateľ Foxconnu rozširuje výrobu. V Nitre sa má produkovať novinka. Analytici hovoria aj o televízore od Applu.

Nitra dostane ďalšiu investíciu. Kým najdiskutovanejšia, príchod Jaguara Land Rover, pomohla automobilovému priemyslu, tá najnovšia potvrdzuje fakt, že náš elektrotechnický priemysel posilňuje svoje pozície. Investíciu totiž pripravuje spoločnosť Jasplastik-SK, ktorá patrí medzi hlavných dodávateľov nitrianskeho výrobcu televízorov a elektrotechniky Foxconn.

 


Čítajte viac: Dodávateľ pre Foxconn anSamsung expanduje do Nitry


Odvetvie pritom zažíva ťažké obdobie. Kým v rokoch 2009 až 2011 naši producenti ťahali celú ekonomiku a výrobca televízorov Samsung sa stal dokonca naším najväčším exportérom, ďalšie roky už boli pôstnejšie. Svoje brány dokonca zatvorili dve fabriky – Panasonic v Krompachoch a výrobu presunul do Poľska aj novomestský UMC. Správa z Nitry sa tak vymyká poslednému trendu. Nitrianska firma investuje kvôli dodávkam pre tamojšieho výrobcu televízorov. „Spoločnosť Foxconn Slovakia je kľúčovým odberateľom Jasplastiku,“ potvrdzuje Eva Vrábelová, špecialistka firemnej komunikácie Foxconnu. Firma chce preinvestovať 17,6 milióna eur, o pomoc pritom požiadala aj rezort hospodárstva, keď pýta stimuly za 3,9 milióna eur.

Otázne zatiaľ zostáva, akú novinku chcú v Nitre vyrábať. Šéfredaktor portálu touchIT Ondrej Macko predpokladá, že by to mohol byť televízor priekopníckej americkej IT firmy Apple. „Hovorí sa o ňom už tri roky a existuje veľká pravdepodobnosť, že sa bude vyrábať práve na Slovensku,“ myslí si Macko. Americké médiá totiž špekulujú, že Apple by mohol s novým televízorom prísť v roku 2017 alebo 2018.„Ak sa Apple rozhodne vyrábať televízory, jedným z jeho hlavných cieľov bude robiť presne to, čo urobil s iMac. Poskytnú skvelý obraz, vynikajúci zvuk a pripojenie k sieti,“ píše internetový server AppAdvice. Televízor Apple má dostať ultravysoké rozlíšenie 4 K, ktoré je štyrikrát vyššie ako Full HD.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.