Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2015, 00:00

Český energetický žralok stavil na expanziu

Napriek nízkym cenám energií dokázal priemyselný holding zvýšiť svoje tržby.

Českej firme Energetický a průmyslový holding (EHP), ktorá má významné investície aj na Slovensku, sa minulý rok darilo. Zvýšili sa jej tržby medziročne o 15 percent a prevádzkový zisk poskočil o 200 miliónov eur. Firma zarába najmä na regulovaných činnostiach, ako sú distribúcia plynu či elektriny. Tam sú síce ceny limitované štátom, ale sú relatívne stabilné. Kontrakty v tejto oblasti sa robia na niekoľko rokov dopredu a nie sú veľmi ovplyvňované dočasnými výkyvmi cien na burzách. „Nie sme tak postihnutý poklesom cien silovej elektriny, pretože väčšina našich aktív je regulovaná alebo dlhodobo kontrahovaná,“ vysvetľuje pre HN Daniel Častvaj, šéf marketingu a komunikácie EPH.

Naprieč odvetviami

Firme českého podnikateľa Daniela Křetínskeho a Patrika Tkáča z J&T sa darí aj preto, lebo má svoj biznis diverzifikovaný naprieč energetickými odvetviami. Je líder na plynárenskom trhu na Slovensku a druhý najväčší výrobca elektriny v Česku. Vlastní aj uhoľné bane, zásobníky plynu a ropy, distribučné firmy, ale aj veterné a slnečné elektrárne. Ak by sa teda nedarilo predaju plynu, poti

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.