Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2014, 15:22

Lagardeová varuje: Deflácia ohrozuje svetovú ekonomiku

Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová varovala pred rizikom, ktoré pre súčasné zotavovanie svetovej ekonomiky predstavuje deflácia. Ako uviedla, "čo sa týka hospodárskeho rastu, vo vzduchu je cítiť optimizmus, no oživenie je stále veľmi krehké". Informoval o tom server BBC.

"Riziko deflácie rastie a pre proces oživenia svetovej ekonomiky by tento jav mohol znamenať katastrofálne dôsledky," uviedla Lagardeová v prejave vo Washingtone. Deflácia zasahuje do spotrebiteľských výdavkov, keďže ľudia vyčkávajú na ďalší pokles cien. To odrádza firmy od investícií.

Šéfka MMF zároveň varovala aj pred výkyvmi, ktoré by mohli sprevádzať postupný ústup americkej centrálnej banky Fed od monetárnych stimulov. Federálny rezervný systém (Fed) už začal obmedzovanie svojho programu nákupu dlhopisov určeného na podporu ekonomiky. Pôvodne nakupovala centrálna banka dlhopisy v objeme 85 miliárd USD (62,47 miliardy eur) mesačne, od januára sa však táto suma znížila na 75 miliárd USD. To vyvolalo obavy z rastu úrokových sadzieb vo svete, čo by mohlo zasiahnuť tok peňazí do a z rozvíjajúcich sa krajín a viesť k otrasom na svetových finančných trhoch.

"Smerovanie (svetovej ekonomiky) je celkovo pozitívne, no jej rast je stále príliš slabý, príliš krehký a príliš nerovnomerný," dodala Christine Lagardeová.

 

 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.