Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.11.2015, 09:22

Cirkev sa topí v obrom škandále. Musela zaplatiť už tri miliardy dolárov

21 miliónov dolárov musí zaplatiť americké arcibiskupstvo v Milwaukee obetiam sexuálneho zneužívania. Žalovalo ju 579 ľudí.

Arcibiskupstvo v americkom meste Milwaukee v štáte Wisconsin vyplatí 21 miliónov dolárov 330 obetiam sexuálneho zneužívania, ktorého sa v uplynulých desaťročiach dopúšťali miestni duchovní. Vyrovnanie je súčasťou konkurzného plánu pre arcidiecézu, ktorý schválil súd, informovala agentúra Reuters.

Arcibiskup Jerome Listecki sa obetiam zneužívania ospravedlnil. "Nikdy im žiadne rozhodnutie nevráti to, o čo prišli, a nevyrovná utrpenie ich rodín," povedal Listecki.

Odškodnenie od arcibiskupstva dostane 330 ľudí z 579, ktorí ju žalovali. Podľa rozhodnutia súdu musí tiež arcibiskupstvo zriadiť fond, z ktorého bude financovaná psychologická podpora obetiam zneužívania tak dlho, pokiaľ to bude potrebné.

Katolícka cirkev v Spojených štátoch už na odškodnom za pohlavné zneužívanie prevažne mládeže vyplatila asi tri miliardy dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.