Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2013, 11:11

Naše banky sú podozrivé z kartelu. Úrad spustil vyšetrovanie

Protimonopolný úrad Slovenská má podozrenie, že niektoré banky sa dohadujú na stanovovaní poplatkov za služby pre fyzické osoby.

Protimonopolný úrad Slovenska minulý týždeň urobil razie v podnikateľských priestoroch niektorých bánk. Má podozrenie, že niektoré banky vytvorili kartel a spoločne diktovali ceny služieb pre fyzické osoby. Úrad však podrobnosti a mená bánk neprezradil. „Momentálne vám nemôžem poskytnúť viac informácií ako je v tlačovej správe,“ povedala pre HN Alena Sedláková, hovorkyňa Protimonopolného úradu SR.

Úrad v správe uvádza, že „dôvodom pre vykonanie inšpekcií bolo podozrenie úradu, že medzi určitými subjektmi bankového sektora dochádza ku komunikácii, výsledkom ktorej môže byť dohoda o spoločnom postupe pri stanovovaní poplatkov za služby pre fyzické osoby“. Podozrenia sa podľa neho týkajú možného porušenia národného ako aj európskeho súťažného práva. Ako sa HN podarilo zistiť, vyšetrovanie sa týka hlavne poplatkov spojených s bežnými účtami a službami s nimi súvisiacimi. Úrad však upozorňuje: „Skutočnosť, že úrad uskutočnil inšpekcie neznamená, že dotknuté subjekty porušili súťažné pravidlá, ani neprejudikuje závery prešetrovania“.

Najznámejším prípadom odhaleného kartelu bánk bol prípad spoločnosti Akcenta. Najvyšší súd v máji tohto roka potvrdil viac ako trojmiliónové pokuty pre Slovenskú sporiteľňu, VÚB banku a ČSOB za to, že sa spoločným postupom snažili v roku 2009 vytlačiť konkurenčnú Akcentu CZ a získať jej klientov. „Banka rešpektuje rozhodnutie Najvyššieho súdu. Po doručení rozsudku a oboznámení sa s jeho odôvodnením zvážime ďalšie právne kroky,“ povedala vtedy vo vyhlásení Slovenská sporiteľňa. VÚB sa podľa jej hovorkyne Aleny Walterovej s rozsudkom nemohla stotožniť, bude ich však rešpektovať. „Máme za to, že ani Protimonopolný úrad, ani Najvyšší súd dostatočne nezohľadnili všetky predložené dôkazy, argumenty a okolnosti tohto prípadu,“ dodala v máji.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.