Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2015, 09:54

KDH kritizuje Draghiho a varuje pred novou vlnou krízy

Podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka ohlásené masívne tlačenie peňazí Európskou centrálnou bankou významne zvyšuje riziko novej vlny krízy.

KDH sa obáva ďalšej vlny krízy. Podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka (na snímke) ohlásené masívne tlačenie peňazí Európskou centrálnou bankou (ECB) významne zvyšuje riziko novej vlny krízy.

Prídu turbulentné časy
„Slovensko ako malé a otvorené hospodárstvo by sa jej nebolo schopné ubrániť. Slováci by sa teda mali pripraviť na turbulentné časy,“ povedal Moravčík pre agentúru SITA.

Moravčík upozornil, že každá kríza začína nafukovaním bubliny na trhoch. A to sa podľa neho práve deje. „Nové peniaze prinesú dočasný rast zamestnanosti a vytvoria ilúziu blahobytu. Následne bublina praskne, firmy budú prepúšťať a ľudí čaká pokles životnej úrovne. ECB sa pritom chystá vytvoriť bublinu obrovských rozmerov. Len za prvých 40 dní sa natlačia peniaze v hodnote celoročnej produkcie Slovenska,“ zdôraznil s tým, že ECB sa v tom však chystá pokračovať minimálne do konca budúceho roka.

Peniaze bez hodnoty
Príčinou nafukovania bubliny a jej prasknutia je podľa podpredsedu KDH umelá stimulácia ekonomiky. „Tlačenie peňazí totiž žiadnu hodnotu nevytvára. V lepšom prípade sú to farebné papieriky a v horšom len čísla v počítači. Mnoho Slovákov si myslí, že sú kryté zlatom, v skutočnosti nie sú kryté ničím,“ povedal.

Ak by na život stačilo tlačenie peňazí, tak by sme podľa neho nemuseli vôbec pracovať. „Papieriky sami o sebe ale nikoho nenasýtia. Dokážu však pomýliť množstvo investorov, bánk či podnikateľov a na čas vyvolať umelý rast,“ upozornil.

Slovensko by malo podľa Moravčíka v európskych inštitúciách brániť svojich občanov pred ďalšou vlnou krízy. „Preto by mali naši zástupcovia na európskej pôde odmietnuť vytváranie bublín. ECB je síce nezávislá, ale mala by byť aj zodpovedná. Ohlásené masívne tlačenie nekrytých peňazí však zodpovedné nie je. Na čas síce vyvolá umelý rast, ale následne naň ľudia doplatia prepúšťaním a poklesom životnej úrovne,“ dodal.
 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.