Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2016, 14:51

Byť šéfom neznamená mať najvyšší plat. Cook zarába vo vedení Apple najmenej

Generálny riaditeľ americkej technologickej spoločnosti Apple Tim Cook si vlani zarobil 10,3 milióna dolárov (9,5 miliónov eur). To bolo o 11,5 percenta viac ako v predchádzajúcom roku. Firma to uviedla v povinne zverejňovanej správe určenej pre burzové orgány.

Tim Cook je pritom najhoršie plateným členom najvyššieho vedenia spoločnosti, podotýka agentúra Reuters. Finančnému riaditeľovi Lucovi Maestrimu totiž vlani stúpol zárobok o zhruba 81 percent na 25,3 milióna dolárov (23,3 miliónov eur). Najviac si potom zarobila viceprezidentka pre obchod a internetové obchody Angela Ahrendtsová, a to 25,8 milióna dolárov (23,7 miliónov eur).

Cook má aspoň akcie

Základná mzda sa Cookovi zvýšila o 14,4 percenta na dva milióny dolárov. Výkonnostné neakciové odmeny stúpli o zhruba devätnásť percent na osem miliónov dolárov.

Apple mal pod Cookovými vedením z veľkej časti dobrý rok. Predaj v Číne sa v poslednom štvrťroku medziročne takmer zdvojnásobil a telefónov iPhone sa predal rekordný počet. Ku koncu roka sa však situácia zhoršila, takže akcie Applu za celý rok odpísali 4,6 percenta. Pokles pritom zaznamenali prvýkrát od globálnej úverovej krízy.

Cook mal ku koncu minulého septembra tiež asi 3,1 milióna akcií firmy. Ich predajom by na základe stredajšej záverečnej ceny na burze mohol získať okolo 310 miliónov dolárov.

Pod 100 dolárov

Akcie firmy v stredu prvýkrát za takmer päť mesiacov klesli pod 100 dolárov. Nakoniec sa im však podarilo nad túto hranicu vrátiť, uzavreli potom na cene 100,70 dolárov.

Apple je spoločnosť s najvyššou trhovou hodnotou na svete. Za svoj úspech vďačí podľa analytikov najmä legendárnemu šéfovi Stevovi Jobsovi, za ktorého pôsobenia firma uviedla na trh populárny prehrávač iPod, telefón iPhone aj tablet iPad. Jobs zomrel v októbri 2011 a od roku 2012 stále viac analytikov uvádza, že firme už dochádzajú nápady.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.