Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.02.2016, 09:50

Saudi rušia dohodu s Rusmi, zmrazenie ťažby ropy vylúčili

Saudi rušia dohodu s Rusmi, zmrazenie ťažby ropy vylúčili

​Svetové ceny ropy v stredu pokračovali v poklese, za ktorým stáli výroky saudskoarabského ministra ropného priemyslu Alího Nuajmího, že jeho krajina nezníži ťažbu. Neskoro popoludní sa ale vývoj na trhoch úplne otočil. Severomorská ropa Brent okolo 18:30 SEČ pridávala zhruba 2,5 percenta a bola nad 34 dolármi za barel.

Nuajmí v utorok vylúčil, že by jeho krajina znížila ťažbu. Podľa analytika Chrisa Jarvisa zo spoločnosti Caprock Risk Management tým podkopal nádeje na skorý pokles produkcie, ktorý by zmiernil pretrvávajúci previs ponuky nad dopytom. Ceny ropy od polovice roka 2014 kvôli nadmerným dodávkam na trh klesli o viac ako 70 percent.

Americký Úrad pre energetické informácie (EIA) v stredu oznámil, že zásoby ropy v Spojených štátoch minulý týždeň stúpli o 3,5 milióna barelov. Zásoby benzínu sa ale znížili, a to o 2,2 milióna barelov. Zaznamenali tak prvý pokles od novembra.

Saudská Arábia, Rusko, Venezuela a Katar sa minulý týždeň dohodli na zmrazení produkcie ropy na úrovniach z tohtoročného januára. Podmienili to ale obdobnými krokmi u ďalších popredných producentov, čo sa ukazuje ako nereálne najmä v prípade Iránu. Ten je po rokoch sankcií odhodlaný ťažbu razantne zvýšiť.

Samotné zmrazenie ťažby ropy by podľa analytikov k obnoveniu rovnováhy na trhu zrejme neprispelo, pretože produkcia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) je na mnohoročnom maxime. "Pri týchto úrovniach by ani dodržiavanie dohody o zmrazení ťažby v rámci OPEC rovnováhu na trhu v najbližších mesiacoch príliš nezlepšilo," uviedli analytici spoločnosti Energy Aspects.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.