Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.02.2016, 16:43

Ropa dosiahla tohtoročné maximá, rast podporuje hlavne situácia v USA

Trh podporuje silný dopyt po benzíne v USA a poruchy v dodávkach, čo dočasne zatienilo celkový obraz presýteného trhu.

​Svetové ceny ropy dnes ďalej rastú a severomorská ropa Brent sa vyšplhala na maximum od začiatku roka.

Brent sa vyšplhal až na 37,26 dolára za barel, maximum od 5. januára, a okolo 16:00 SEČ sa pohyboval s prírastkom 3,4 percenta okolo 36,50 USD. Americká ropa WTI zdražela o necelé tri percentá na 33,95 dolára za barel a zaznamenáva piaty deň rastu po sebe. Ropa mieri k prvému týždennému prírastku za posledný mesiac.

Zásoby benzínu v USA sa podľa stredajších údajov vládneho Úradu pre energetické informácie (EIA) minulý týždeň znížili prvýkrát od novembra. Dopyt po benzíne bol podľa EIA v posledných štyroch týždňoch o zhruba päť percent vyšší ako v rovnakom minulom období.

Ropnému trhu pomohli aj dnešné zlepšené údaje o raste americkej ekonomiky v poslednom štvrťroku minulého roka. Správa zvýšila očakávania ohľadom budúcej ropnej spotreby v najväčšej svetovej ekonomike.

Trh podporilo aj narušenie ťažby a dodávok ropy v Iraku a Nigérii. Kvôli nim sa v posledných dňoch znížil prúd dodávok na svetový trh o 800.000 barelov denne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.