Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2016, 18:25

Gastrolístky ako podvod. Video vysvetľuje, pre koho sú v skutočnosti výhodné

Protimonopolný úrad tento týždeň udelil gastrofirmám pokutu za kartelovú dohodu.

Gastrolístky ako podvod. Video vysvetľuje, pre koho sú v skutočnosti výhodné

Sú gastrolístky výhodné vôbec pre niekoho? Odpoveď na túto otázku hľadá vo videu dvojica z projektu Minúta ekonómie

Tento týždeň pritom gastrofirmy dostali pokutu tri milióny eur za kartelovú dohodu. Protimonopolný úrad rovno prišiel aj s návrhom na ich zrušenie. 

Na problémy s gastrolístkami poukazuje aj dvojica Adam Šabla a Martin Čepec, ktorí sú za projektom Minúta ekonómie. Z ich prepočtov vycházda, že cez poplatok, ktorý gastrofirmy berú z každého lístka, pritieklo do štyroch spoločností takmer 30 miliónov eur. 

"O toľko viac peňazí by ostalo zamestnávateľom, reštauráciám, obchodom a všetkým ostatným podnikateľom kde sa dajú stravné lístky použiť," hovorí o 30-miliónovej sume Šabla. 

Do karát hrá podľa dvojice gastrofirmám aj štát. "Umelo im vytvorili trh tak, že prikazujú zamestnávateľom používať gastrolístky," tvrdia. 

Gastrofirmy sa pritom môžu tešiť pomerne vysokým maržiam. "Za rok 2013 to bolo 27 percent, kým zisková marža takmer 200-tisíc firiem na Slovensku je 2,7 percenta," vysvetľujú. 

Riešenie ponúkajú rovnaké ako samotný Protimonoponý úrad - namiesto gastráčov by mali spoločnosti vyplácať daňovo zvýhodnený príspevok rovno v peniazoch. 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.