Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2016, 00:00

Nebankovky priškrtil štát. Teraz hľadajú biznis model

Nebankovým subjektom na Slovensku parlament nedávno sériou tvrdých zákonov výrazne sťažil podnikanie. Firmy preto uvažujú o obmedzení svojich služieb či zmene biznis modelu. Ako prvý k tomuto kroku zatiaľ pristúpil Provident a ďalšie nebankovky pripúšťajú, že ho budú nasledovať.

Podľa informácií HN sa niektoré spoločnosti snažia narýchlo preorientovať na iný typ pôžičiek, prípadne rozšíriť svoje podnikanie o ďalšie finančné produkty. „To, či sa im to podarí, je otázka blízkej budúcnosti,“ myslí si Maroš Ovčarik, riaditeľ portálu Finančný kompas.

Výrazný prepad pôžičiek
Provident z nášho trhu úplne neodchádza, len prestal poskytovať spotrebné pôžičky. Teraz pokračuje vo vyhodnocovaní možnosti alternatívnych biznis modelov. Aj niektoré ďalšie firmy už v súčasnosti neposkytujú nové úvery alebo ich výrazne obmedzili. „Okrem Providentu sú to Fair Credit, spoločnosť Telervis Plus, ktorá prevádzkuje Kešovku, a Profi Credit,“ uvádza Ivan Kahanec, výkonný tajomník Asociácie poskytovateľov spotrebiteľských úverov.
Problémy s biznisom môžu mať aj ďalšie nebankovky. Teleservis cez víkend pre HN priznal, že znížil objem pôžičiek o 70 percent.

Politici týmto firmám postupne siahli na zisky viacerými opatreniami. Zakázali im poskytovať reťazové úvery, limitovali im výšku úrokov a ročnú percentuálnu mieru nákladov, ktoré už nemôžu byť v stovkách či tisíckach percent. Na poskytovaní pôžičiek môžu dnes nebankovky zarobiť maximálne dvojnásobok toho, čo si priemerne účtujú na trhu banky. „Napríklad pre spotrebiteľské úvery so splatnosťou od jedného do piatich rokov je aktuálna hranica zákonnej odplaty maximálne do výšky 25,58 percenta ročne,“ uvádza Ovčarik.

Pri malých úveroch už nebankové subjekty nemajú možnosť zobrať klientovi dom v exekúcii. Zakázal sa im aj osobný výber splátok, pri ktorom ich zamestnanci chodili ako výpalníci po domoch klientov a inkasovali splátky na ruku. Tiež sa zrušili

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.