Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.03.2016, 17:18

Ak sa eurozóna vráti do recesie, nemusela to prežiť. Tvrdí to analýza

Prípadná nová hospodárska recesia v Európe by mohla viesť k zrúteniu eurozóny, tvrdí štúdia švajčiarskej banky Credit Suisse.

Ďalší hospodársky útlm by vyvolal politický zmätok, v ktorom by spoločná európska mena skolabovala, citoval zo sedemstránkovej štúdie na svojom webe britský denník The Daily Telegraph.

Ak európski lídri nedokážu zažehnať ďalší prepad svetovej ekonomiky a utíšiť euroskeptické nálady, bude ďalší osud menovej únie na vážkach, uviedli ekonómovia švajčiarskej banky v analytickom materiáli.

"Životaschopnosť eura je závislá na terajšom zotavovaní," uviedol podľa britského webu analytik Peter Foley z Credit Suisse. "Keby sa eurozóna mala vrátiť do recesie, nie je jasné, či by to vydržala," uviedol tiež.

Ekonomika eurozóny v štvrtom štvrťroku minulého roka stúpla medzikvartálne o 0,3 percenta, teda rovnakým tempom ako v predchádzajúcich troch mesiacoch. Bolo tomu tak napriek podporným opatreniam Európskej centrálnej banky a padajúcim cenám ropy.

Hoci čerstvé hospodárske oživovanie eurozóny bude v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne pokračovať, vychádzajú z európskych ekonomík podľa Credit Suisse znepokojujúce známky zhoršovania. Patrí k nim napríklad kolísavosť na finančných trhoch, ale aj zvýšené úverové napätia v bankovom sektore.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.