Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.03.2016, 21:41

Obchod za miliardu. Číňania ovládnu polovicu finančnej skupiny J&T

V Česku sa rysuje rekordný bankový obchod. Čínska skupina CEFC plánuje navýšiť svoj podiel vo finančnej skupine J&T Finance Group (JTFG) na 50 percent.

Celkovo sa čínska investícia v slovensko-českej skupine vyšplhá na 23 miliárd českých korún (980 miliónov eur). Zo skupiny sa tým formálne stane čínska inštitúcia.

Ani jedna zo spoločností to oficiálne zatiaľ nepotvrdzuje, ale memorandum o dohode v týchto dňoch podľa informácií MF DNES zamierilo na príslušné úrady, napríklad na ministerstvo priemyslu a obchodu a ministerstvo zahraničných vecí. 

"JTFG je strategickým partnerom CEFC nielen v Česku, ale aj v strednej a východnej Európe. Spoločne pripravujeme viacero projektov vrátane ďalšieho prehĺbenia vzájomnej spolupráce," hovorí neurčito Marcela Hrdá, výkonná viceprezidentka európskej CEFC Group s tým, že žiadosť o navýšenie podielu, neupresnenom, má firma podať do 30. apríla. Detaily kroku firma nechce hovoriť pred oznámením ČNB.

Ďalším krokom je totiž súhlas bankového regulátora, teda ČNB. Čínska CEFC, ktorá má podiel napríklad v leteckej spoločnosti Travel Service, či v slávnom českom futbalovom klube Slavii Praha, by mala centrálnej banke údajne dodať potrebné dokumenty práve do konca apríla. 

Pôvodne sa pritom očakávalo, že Číňania navýšia podiel u majiteľa J&T Banky "len" na 30 percent. Aktuálne v nej držia necelú desatinu.

Celková čínska investícia do JTFG tak v konečnej fáze dosiahne 980 miliónov eur. Celý proces sa vliekol dlho, objavovali sa špekulácie, že čínski investori majú problém s dodaním potrebných podkladov práve ČNB. Iné verzie hovoria, že obe strany s oznámením čakali aj s taktických dôvodov až po slovenských parlamentných voľbách. 

Ak všetko prejde cez regulátora, z J&T sa oficiálne stane čínska finančná inštitúcia, ktorá bude svoje hospodárske dáta konsolidovať v Číne. Svoj podiel si v nej však ponechajú slovenskí finančníci a zakladatelia Jozef Tkáč a Ivan Jakabovič.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.