Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2016, 00:00

Zetor oslavuje sedemdesiatku

Zetor oslavuje sedemdesiatku

Po druhej svetovej vojne sa synonymom pre československý traktor stala značka Zetor. Prvé tri traktory zo Zbrojovky Brno si prevzali zákazníci pred 70 rokmi, presne 15. marca 1946. Na rozšírenie výrobného programu sa Zbrojovka, ktorej areál aj výrobné zariadenia boli ťažko poškodené vojnou, chystala už od oslobodenia. Prvý prototyp traktora bol dokončený 14. novembra 1945, teda päť mesiacov pred malou slávnosťou, pri ktorej dostali brnianske traktory nielen svojich majiteľov, ale aj meno. Vzniklo spojením slova „Zet“, teda označenia používaného brnianskou továrňou už dlhé roky, a druhej slabiky slova traktor. Ochranná známka Zetor potom bola zaregistrovaná v auguste 1946.

Cesta do zahraničia
Prvý model, Zetor Z-25, vo výrobnom programe čoskoro doplnil aj menší Z-15, ktorý bol však nakoniec oveľa menej úspešný ako jeho väčší súrodenec. Zatiaľ čo „dvadsaťpäťka“ sa vyrábala až do začiatku 60. rokov a posledný kus niesol poradové číslo 158 57

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.