Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2016, 17:29

Ropa je na tohtoročných maximách, ropní giganti ju ďalej tlačia

Ropa je na tohtoročných maximách, ropní giganti ju ďalej tlačia
Zdroj: REUTERS

Svetové ceny ropy dnes tretí deň pokračujú vo výstupe na nové tohtoročné maximá, severomorská ropa Brent sa dostala nad hranicu 42 dolárov za barel. Trh naďalej podporujú nádeje na dohodu vývozcov a k nákupom investorov podnecuje tiež oslabovanie dolára a vzostup akcií.

Brent v 16:30 SEČ získaval zhruba jedno percento a bol tesne nad 42 dolármi za barel; predtým sa dostal až na 42,54 dolára. Z dvanásťročného minima 27,10 USD, kde bola jeho cena v januári, už Brent získal zhruba 55 percent.

Americká ľahká ropa WTI pridávala 0,3 percenta na 40,35 USD a počas dňa sa vyhupla až na 41,20 USD. Cena Brent sa zvyšuje štvrtý týždeň za sebou a WTI zaznamenáva piaty týždeň vzostupu.

Piaty týždeň po sebe taktiež spevňujú svetové akciové trhy a ich oživovanie podporuje ceny ropy a ďalších komodít. Tento týždeň prispieva k rastu komodít aj dolár, ktorého kurz oslabuje potom, čo americká centrálna banka dala najavo, že zvyšovanie úrokových sadzieb bude tento rok pomalší, než doteraz odhadovala.

Trh získava podporu aj z rastúceho sezónneho dopytu v USA. Dopyt po benzíne za posledné štyri týždne v medziročnom porovnaní vzrástol o 6,4 percenta. "Končí obdobie nízkeho dopytu a začíname sa posúvať smerom k letnému nárastu," povedal agentúre Reuters analytik Olivier Jakob zo švajčiarskej spoločnosti Petromatrix.

Katar v stredu uviedol, že zhruba 15 popredných producentov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a mimo nej sa zíde 17. apríla v Dauhe, aby prerokovali plán na zmrazenie produkcie. Na zmrazenie ťažby na januárovú úroveň sa už vo februári predbežne dohodli Saudská Arábia, Rusko, Venezuela a Katar, podmienili to ale obdobnými krokmi u ďalších popredných producentov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.