Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2016, 00:00

Na trhu gastrolístkami môže ľahko vzniknúť kartel

Na trhu gastrolístkami môže ľahko vzniknúť kartel

Problémom nebol počet hráčov, ale skôr systém ako taký. Keď niekto ponúka homogénny produkt, ľahko vzniká aj kartelová dohoda, hovorí Menyhart pre HN

Hospodárska súťaž na trhu gastrolístkov podľa vás úplne zlyhala. Bolo by to iné, ak by bolo na trhu viac firiem?
Ak je na trhu viac hráčov, o to lepšie je to prostredie pre konkurenciu a súťaž, a o to náročnejšie je udržať na ňom kartelovú dohodu. My sme však poukazovali na to, že problémom nebol počet hráčov, ale skôr systém ako taký. Produkt, ktorý tieto firmy ponúkajú, je veľmi homogénny a obmedzený zákonom. Máte dané, komu lístky môžete predávať, s akou najvyššou províziou. Určití zamestnávatelia majú povinnosť tento produkt odoberať a posúvať zamestnancom. Keď je takto homogénny produkt, kde sa ľahko kontrolujú vstupy a výstupy, tak ľahko vzniká aj kartelová dohoda.

Hovoríte, že gastrolístky sú jednoduchý produkt, majú isté zákonné lehoty. Lenže niektorí analytici tvrdia, že provízia na výstupe limitovaná nie je a tam vznikali príliš vysoké marže.
Teoreticky konkurencia môže vznikať aj na vstupe lístkov do obehu, lebo trojpercentný limit je daný ako strop, takže firmy si mohli účtovať aj menej. Na výstupe naozaj provízia obmedzená nie je. My sme skôr poukazovali na to, že napríklad obchodné reťazce, ktoré majú väčšiu vyjednávaciu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.