Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2016, 20:15

V Rusku sa dramaticky zvýšila chudoba, padol aj 9-ročný rekord

Počet ľudí žijúcich pod hranicou chudoby sa vlani v Rusku prudko zvýšil. Hlavnou príčinou je hlboká hospodárska kríza. Informovala o tom agentúra DPA.

V roku 2015 žilo 19,2 milióna Rusov pod hranicu chudoby, čo je 13,4 percenta obyvateľstva, uviedol dnes ruský štatistický úrad Rosstat. To bolo o 3,1 milióna ľudí viac ako v roku 2014 a najviac za 9 rokov. Existenčné minimum predstavovalo 9452 rubľov, podľa aktuálneho kurzu 123 eur, to znamená štvrtinu priemernej mzdy.

Miera nezamestnanosti podľa oficiálnych údajov dosiahla vo februári rovnako ako v predchádzajúcich mesiacoch 5,8 percenta. Bez práce bolo takmer 4,5 milióna ľudí. Podľa odhadov je však skutsočná nezamestnanosť oveľa vyššia.

Reálne mzdy naďalej pokračujú v prudkom poklese. Vo februári zarobili Rusi v priemere o 6,9 percenta menej ako v rovnakom mesiaci vlani. V januári mzdy medziročne klesli o 6,3 percenta.

Ruská ekonomika sa už dlho nachádza v hlbokej recesii. Hlavným dôvodom je prepad cien ropy, ktorá je najdôležitejším exportným artiklom krajiny. V dôsledku tohto sa tiež prudko oslabil rubeľ voči doláru aj euru.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.