Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.04.2016, 00:00

Číňania sú nielen v J&T. Od Sotáka získali české železiarne

Veľký biznis s čínskymi investormi dohodli v Prahe Železiarne Podbrezová aj J&T Finance Group.

Číňania sú nielen v J&T. Od Sotáka získali české železiarne
Zdroj: PETR TOPIČ

Nielen skupina J&T Finance Group uzavrela tento týždeň veľký biznis s čínskymi investormi. S podpísanou zmluvou za viac ako miliardu eur odchádzal z ekonomického fóra v Prahe aj majiteľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták. Ten predal šanghajskej skupine CEFC strojársku spoločnosť Žďas z českého Žďáru nad Sázavou. „Môžem potvrdiť predaj Žďasu čínskym investorom,“ uviedol včera pre HN Marian Kurčík, ekonomický riaditeľ Železiarní Podbrezová.

Horehronská spoločnosť podpísala s čínskou Henfeng Bank Company dohodu o vzniku fondu na investície do priemyslových podnikov v Česku v hodnote 1,1 miliardy eur. „Nejde len o nákup podniku. So Železiarňami Podbrezová chceme udržiavať dlhodobú spoluprácu aj smerom do Číny,“ uviedla pre denník MF DNES výkonná viceprezidentka CEFC Group Europe Marcela Hrdá. Podľa nej bol prvým spoločným počinom práve nákup firmy Žďas.

Celkovo sa počas návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v českej metropole podpísali tri desiatky zmlúv za niekoľko miliárd eur. Medzi biznis smotánkou v Prahe nechýbal ani Patrik Tkáč zo skupiny J&T Finance Group, v ktorej získala 50-percentný podiel práve CEFC. J&T Finance Group tiež podpísala s Ping An Bank dohodu o vzniku fondu na investície do finančného sektora, energetiky a priemyslu. V najbližších štyroch rokoch má do tohto fondu smerovať päť miliárd eur. „Číňania by mohli mať veľký záujem najmä o energetiku. Je to veľký odbor, v ktorom sa točí veľa peňazí,“ pripomenul pre HN popredný český ekonóm Pavel Kohout.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.