Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2016, 09:42

Putinov problém za dve miliardy. V daňovom škandále sú zapletení jeho najbližší

Vladimir Putin
Zdroj: Reuters

Obrovský únik citlivých údajov z panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca sa týka aj ruského prezidenta Vladimira Putina. Z dokumentov vyplýva, že ľudia z úzkeho okruhu najbližších Putinových dôverníkov v uplynulých rokoch za konšpiratívnych okolností preprali cez schránkové firmy viac ako dve miliardy dolárov.

Celkovo sa im tak malo podariť vyviezť do zahraničia stovky miliónov dolárov. Medzi 200-tisíc offshorovými firmami, ktoré podľa dokumentov mala pomôcť založiť panamská právnická kancelária, boli niektoré napísané na mená Putinových blízkych.

Medzi nimi hrá kľúčovú úlohu najmä Sergej Roldugin, známy violončelista, ktorý bol v roku 1985 krstným otcom Putinovej najstaršej dcéry Marie. Práve Roldugin má stáť v centre spletitej siete schránkových firiem, ktorých stopy vedú k šéfovi Kremľa. Tieto firmy mali vlastniť akcie a opcie najväčších ruských firiem.

Okrem toho sa ich majetok mal rozmnožovať pravdepodobne fiktívnymi obchodmi. Dôležitú úlohu mal pri týchto transakciách zohrávať spolupracovník banky Rossija, ktorú americké tajné služby považujú za Putinovu inštitúciu. Aj preto sa po ruskej anexii Krymu pred vyše dvoma rokmi ocitla na čiernom sankčnom zozname.

K akcionárom banky Rossija patrí aj spomínaný Roldugin. Na čiernej listine USA sú pritom aj ďalší Putinovi blízki, ktorí sa v uniknutých dokumentoch objavujú pri menách schránkových firiem.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.