Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2016, 11:27

V obrovskom škandále zverejnili slovenskú stopu, na zozname je 115 mien

Z právnickej firmy Mossack Fonseca v Paname uniklo viac ako 11 miliónov dokumentov, ktoré ukazujú praktiky daňových rajov. Stopy vedú aj na Slovensko.

V obrovskom škandále zverejnili slovenskú stopu, na zozname je 115 mien
Zdroj: Reuters

V rozsiahlom zozname ľudí namočených v kauze Panama Papers má zastúpenie aj Slovensko. Konkrétne ide zatiaľ o 115 mien. Priebežne sa však ďalšie mená objavujú v zoznamoch iných krajín. Nedá sa teda vylúčiť, že zoznam slovenských firiem a mien bude ešte rozšírený. Informáciu priniesol portál investigace.cz.

Až 95 mien v slovenskom zozname je spojených s firmou Green Carbon Renewables S.A. Väčšina z nich sú však Holanďania s adresou uvedenou v Sládkovičove.

Riaditeľom tejto firmy je John Novák, známy biely kôň z Vancouveru. Novák bol prezidentom Kanadsko-Slovenskej obchodnej komory v rokoch 2004-2006. Okrem toho figuroval aj vo viacerých nadnárodných firmách. Zaujímavosťou je, že v roku 2014 si nechal previesť Ferrari z Kanady do Grécka, dokazuje to transportný dokument.

Novák bol isté obdobie hlavným predstaviteľom Komory Slovensko - Kanadskej obchodnej spolupráce (KSKOS), vyjadril sa pre HN Peter Green z Kanadsko - Slovenskej obchodnej komory (KSOK). "Táto akože "komora" nemala nikdy nič spoločné s oficiálnou Kanadsko-Slovenskou obchodnou komorou," napísal Green o KSKOS. Riaditeľom KSOK je od jej založenia Joseph M. Burza, píše Green.

Jednou zo žien na zozname je Helena Dubišová, ktorá je obchodnou partnerkou srbského podnikateľa Marka Pražića. Dubišová vystupuje ako riaditeľka Calla Maritime S.A. na Britských panenských ostrovoch.

Jedným zo Slovákov v uniknutých dokumentoch je aj Milan Hošek. Ten dlhodobo obchoduje s cennými papiermi, venuje sa investičnému poradenstvu a blogovaniu. Hošek v deväťdesiatych rokoch získal menšinové balíky akcií viacerých privatizovaných spoločností spájaných s rôznymi škandálmi.

Pozrite si rozhovor o aktuálnom daňovom škandále s účtovnou a finančnou poradkyňou Jaroslavou Lukačovičovou:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.