Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2016, 00:00

Krásna Hôrka Gemeru chýba. Turizmus ledva prežíva

Krásna Hôrka Gemeru chýba. Turizmus ledva prežíva
Zdroj: TASR

Do dedinky pod hradom Krásna Hôrka prichádzame v sobotu o jednej popoludní. Pozeráme sa na jeden z najnavštevovanejších slovenských hradov, ktorý vyhorel v pamätný dátum – počas parlamentných volieb 10. marca 2012. Oficiálne závery vyšetrovania hovoria o cigarete, ktorú do suchej trávy pohodili dvaja malí chlapci z obce. Silný vietor preniesol plamene na šindľovú strechu hradu a ani 35 zasahujúcich hasičov nedokázalo zabrániť katastrofe. Strecha i cestovný ruch v Krásnohorskom Podhradí sa premenili na popol. Hrad je už štyri roky zatvorený. „Krásna Hôrka bola turistami mimoriadne vyhľadávaná. Z hľadiska cestovného ruchu je súčasný stav sklamaním. Gemer môže z pohľadu zamestnanosti stavať len na turizme, veľké podniky v okolí už dávno padli,“ vraví Nataša Vjesztová, majiteľka spoločnosti Envilaw, ktorá na historickom Námestí baníkov v Rožňave prevádzkuje Turistickú informačnú kanceláriu, obchod so suvenírmi a cestovnú kanceláriu Tik Tour. Momentálne na Krásnej Hôrke prebieha príprava kolaudácie druhej etapy rekonštrukcie. Slovenské národné múzeum do opravy hradu nateraz investovalo viac ako 4,5 milióna eur z poistného plnenia a takmer 17-tisíc eur z verejnej zbierky. Tretia etapa, komplexná revitalizácia národnej kultúrnej pamiatky, ešte len prebehne podľa víťazného návrhu architekta Petra Kucharoviča.

Deficit turistov
Dominanta Gemera sa pritom radí k srdcovým záležitostiam turistov spoza maďarských hraníc. Považujú ho za jeden zo svojich klenotov, ktoré tvorili významnú skupinu z celkového koláča návštevnosti Krásnej Hôrky. Záujem o prehliadku hradu stále pretrváva. Id

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.