Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2016, 15:10

Bankovka, ktorá má pomáhať teroristom. Eurobanka zvažuje zrušenie 500-eurovky

Bankovka, ktorá má pomáhať teroristom. Eurobanka zvažuje zrušenie 500-eurovky
Zdroj: Reuters

Európska centrálna banka (ECB) skúma mechanizmus vyradenia bankovky s najväčšou nominálnou hodnotou z obehu, aj keď sa zatiaľ nerozhodla, či 500-eurovú bankovku zruší. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Prezident banky Mario Draghi vo februári uviedol, že strážcovia európskej meny skúmajú kontroverznú 500-eurovú bankovku. Dôvodom sú obavy, že pomáha pri páchaní trestných činov, a tiež pri financovaní terorizmu.

Doris Schneebergerová, šéfka divízie riadenia meny v ECB potvrdila, že banka momentálne preveruje technické detaily takéhoto kroku. Zdôraznila však, že ECB sa ešte nerozhodla, či bankovku stiahne z obehu. Skonštatovala tiež, že ľudia stále používajú 500-eurovú bankovku, stále jej veria, ale banka si všimla, že dopyt po nej klesá.

Okrem obáv z pašovania a prania špinavých peňazí ohrozuje budúcnosť veľkých bankoviek, a vôbec hotovosti ako takej, aj stúpajúci počet elektronických platieb a rast digitálnych mien.

Schneebergerová v tejto súvislosti upozornila, že správy v médiách o prípadnom stiahnutí 500-eurovky môžu vyvolať nedôveru verejnosti vo veľké bankovky. Pritom v eurozóne sa stále používajú pri veľkých hotovostných transakciách.

"Neexistuje vzájomný vzťah medzi používaním hotovosti a čiernou alebo šedou ekonomikou," povedala.

Nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung vo svojom článku 7. apríla uviedli, že zrušenie najväčšej eurobankovky bude stáť viac ako 500 miliónov eur. Člen Rady guvernérov ECB Jens Weidmann zase v rozhovore pre Funke Mediengruppe v marci vyhlásil, že jej odstránenie bude logisticky náročné a nepovedie k citeľnému zníženiu kriminality.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.