Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2016, 11:43

Boj o Britániu. Odchod z únie bude stáť miliardy, varuje minister

Boj o Britániu. Odchod z únie bude stáť miliardy, varuje minister
Zdroj: Reuters

Hlasovanie Britov v júnovom referende v prospech odchodu krajiny z Európskej únie bude mať pre britskú ekonomiku trvalé následky. Uviedol to pre dnešné vydanie britského denníka The Times britský minister financií George Osborne.

Podľa Osborna by hrubý domáci produkt (HDP) v prípade brexitu klesol do roku 2030 o 6 percent oproti HDP v situácii, že krajina by v EÚ zostala. Informovala o tom agentúra Reuters.

Osborne povedal, že strata by do roku 2030 predstavovala ročne zhruba 4300 libier (5403,71 eura) na každú domácnosť. Zároveň dodal, že dôsledky by ekonomika cítila trvale, keďže v prípade hlasovania v prospech odchodu by klesli aj investície a obchod. Ako uviedol, bola by to jedna z najväčších rán, akú by si Británia zasadila.

Referendum je stanovené na 23. júna, pričom v piatok 15. apríla sa začala oficiálna predreferendová kampaň. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že hlasovanie bude tesné, no stávkové kancelárie predpokladajú, že britskí voliči predsa len zahlasujú za zotrvanie krajiny v EÚ.

Najnovšie vyhlásenie ministra financií pravdepodobne vyvolá ostré reakcie stúpencov brexitu, podľa ktorých vláda obyvateľov zastrašuje. Jedným z hlasných stúpencov brexitu je londýnsky starosta Boris Johnson. Ten presadzuje, aby Británia uzatvorila s Európskou úniou rovnakú obchodnú dohodu, ako EÚ uzatvorila s Kanadou.

1 EUR = 0,79575 GBP

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.