Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.04.2016, 17:19

Ovládajú finančný svet. Teraz plánujú boj proti daňovým hriešnikom

Ovládajú finančný svet. Teraz plánujú boj proti daňovým hriešnikom
Zdroj: Reuters

Medzinárodný menový fond (MMF), Svetová banka (SB), Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a Organizácie Spojených národov (OSN) sa dohodli na vytvorení spoločnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať daňovou problematikou. Skupina bude mať okrem iného na starosti vývoj nových nástrojov a noriem pre zdaňovanie nadnárodných podnikov.

Organizácie prišli s plánom na oficiálnu spoluprácu v daňových veciach ešte pred vypuknutím aféry okolo úniku informácií z takzvaných panamských dokumentov o prevádzaní peňazí do daňových rajov. Jeden z predstaviteľov MMF však uviedol, že organizácie vítajú zvýšený záujem o daňovú problematiku, ktorý táto aféra vyvolala.

Nová skupina by sa mala sústrediť predovšetkým na budovanie efektívnych daňových systémov v rozvíjajúcich sa krajinách a na kroky proti znižovaniu daňového základu, napísala agentúra Reuters.

OECD už vlani predstavila návrh reformy medzinárodných daňových pravidiel, ktoré majú viesť k obmedzeniu daňových únikov. Reforma by mala okrem iného prinútiť veľké nadnárodné podniky, aby platili dane v krajinách, kde vytvárajú zisky. Má tak ukončiť umelé presúvanie ziskov do daňových rajov, kvôli ktorému podľa odhadov OECD vlády po celom svete každým rokom prichádzajú na daňových príjmoch o 100 až 240 miliárd dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.