Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.04.2016, 18:42

Mitsubishi priznalo manipuláciu so spotrebou. Ide o 625 tisíc áut

Japonská automobilka Mitsubishi Motors našla dôkazy, že jej zamestnanci podvádzali pri niektorých modeloch pri testoch, ktoré majú zistiť spotrebu paliva. Manipulácia sa týka asi 625-tisíc vozidiel, sú medzi nimi hlavne modely, ktoré pre Mitsubishi dodával konkurenčný Nissan Motors.

Mitsubishi priznalo manipuláciu so spotrebou. Ide o 625 tisíc áut
Zdroj: http://indianautosblog.com/ilustračné foto

Šéf automobilky Tecuro Aikawa sa na tlačovej konferencii ospravedlnil všetkým zákazníkom. Oznámil tiež, že firma zatiaľ pozastavila výrobu a predaj modelov, ktorých sa manipulácie dotýkajú. Sú to modely eK, eK Space a Dayz Roox.

Problém bol odhalený, keď Nissan upozornil na nezrovnalosti v údajoch. Mitsubishi preto uskutočnila internú kontrolu a zistila, že údaje o tlaku v pneumatikách boli sfalšované, aby spotreba vyzerala lepšie, než v skutočnosti je. Automobilka teraz zisťuje, či boli údaje upravené tiež v prípade automobilov predávaných v zahraničí.

Mitsubishi sa už niekoľko rokov snaží získať späť dôveru zákazníkov, o ktorú prišla po škandále s defektmi na začiatku tohto storočia. Škandál vypukol potom, čo sa ukázalo, že automobilka od 70. rokov zatajovala problémy svojich vozidiel, ako zlyhávanie bŕzd, spojky či chybné palivové nádrže.

Správa od Mitsubishi prichádza v čase, keď automobilový priemysel čelí zvýšeným kontrolám kvôli škandálu Volkswagenu s podvádzaním pri emisných testoch. Volkswagen vlani priznal, že do vozidiel s naftovými motormi inštaloval softvér umožňujúci pri testovaní emisií skrývať vysoko nadlimitné hodnoty oxidov dusíka. Po celom svete sa škandál týka približne 11 miliónov naftových áut.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.