Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2016, 11:31

Obama napísal Britom odkaz. To, že ste v únii, vám prináša výhody

Obama napísal Britom odkaz. To, že ste v únii, vám prináša výhody
Zdroj: Reuters

Americký prezident Barack Obama vyzval dnes Britov, aby neopúšťali Európsku úniu, pričom zdôraznil, že Spojené štáty potrebujú, aby ich vplyv trval aj naďalej.

"Spojené štáty vedia, ako váš mocný hlas v rámci Európy zabezpečuje, že Európa má vo svete silnú pozíciu a udržiava EÚ otvorenú, prístupnú a tesne previazanú so svojím spojencom na druhom brehu Atlantického oceánu. Preto Spojené štáty potrebujú, aby váš obrovský vplyv trval aj naďalej, a to aj v rámci Európy," napísal pre dnešné vydanie denníka Daily Telegraph americký prezident, ktorý je na dvojdňovej návšteve Británie.

Vo svojom článku pre Daily Telegraph americký prezident vyzdvihol úlohu, ktorú EÚ zohrala v úsilí o dosiahnutie dohody o jadrovom programe Iránu a Parížskej dohody o klimatických zmenách, ktorej podpísanie prisľúbili predstavitelia 170 štátov sveta.

V článku sa Obama dotkol aj ekonomického aspektu prípadného odchodu Británie z EÚ. "Pokiaľ ide o vytváranie pracovných miest, obchod či ekonomický rast v súlade s našimi hodnotami, prináša členstvo v EÚ Británii výhody," napísal pre Daily Telegraph americký prezident, pričom zdôraznil, že konečné rozhodnutie o tom, či zostať v EÚ, alebo z nej vystúpiť, budú musieť v referende 23. júna britskí voliči.

Barack Obama sa ešte dnes stretne s britským premiérom Davidom Cameronom a na Windsorskom zámku sa zúčastní súkromného obeda s kráľovnou Alžbetou II., ktorá vo štvrtok oslávila 90. narodeniny.

Vo večerných hodinách navštívi Obama s manželkou Michelle londýnsky Kensingtonský palác, kde sa americký prezidentský pár zúčastní večere, ktorú na jeho počesť usporiadal princ William s manželkou Kate a princ Harry.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.