Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Americký farmaceutický koncern Pfizer oznámil za druhý štvrťrok výrazný rast tržieb aj zisku a zároveň zlepšil odhad celoročných výsledkov. Hospodárenie za 2. štvrťrok podporilo viacero produktov, medzi nimi aj vakcína spoločnosti proti ochoreniu covid-19.

Pfizer v stredu informoval, že za druhý štvrťrok dosiahol čistý zisk 5,56 miliardy dolárov (4,71 miliardy eur), čo medziročne znamená rast o 59,3 percent. Na akciu dosiahol zisk 98 centov.

Zisk upravený o mimoriadne položky dosiahol 6,08 miliardy dolárov. Na akciu tak zaznamenala spoločnosť zisk 1,07 USD oproti 62 centom/akcia v rovnakom období minulého roka.

Neočakávaný zisk

Pfizer v upravenom zisku prekonal očakávania analytikov, ktorí počítali s jeho rastom iba na 97 centov/akcia.

Tržby Pfizeru vzrástli medziročne o 92,5 percent na 18,98 miliardy USD, keď pred rokom vykázala firma tržby pod 9,9 miliardy USD. Aj v tomto ukazovateli spoločnosť prekonala očakávania.

​Výrazne sa pod to podpísali tržby z predaja onkologických liekov a liekov na vzácne choroby, ale aj tržby z predaja vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Vakcína by mala výrazne ovplyvniť výsledky aj za celý rok 2021. Ako Pfizer informoval, za celý rok počíta s tržbami z vakcíny na úrovni 33,5 miliardy USD.

Tržby za vakcínu

Vakcína proti covidu-19 sa stala najpredávanejším výrobkom Pfizeru. Tento rok má firma celosvetovo dodať 2,1 miliardy dávok. Očakávané celoročné tržby iba za vakcínu sú len o dve miliardy nižšie ako celkové tržby firmy v minulom druhom štvrťroku.


​Celkové tržby odhaduje Pfizer teraz na úrovni 78 miliárd až 80 miliárd dolárov. V predchádzajúcej prognóze z mája počítal s tržbami od 70,5 miliardy do 72,5 miliardy dolárov.

Upravený zisk na akciu očakáva v rozmedzí od 3,95 do 4,05 USD, zatiaľ čo v máji počítala so ziskom od 3,55 do 3,65 USD/akcia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.