Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.04.2016, 23:54

Apple dostal tvrdú ranu. Predaj iPhonov padol prvýkrát v histórii

Apple dostal tvrdú ranu. Predaj iPhonov padol prvýkrát v histórii
Zdroj: Reuters

Štvrťročné tržby amerického technologického gigantu Apple klesli prvýkrát za 13 rokov a firma dnes predpovedala, že v tomto kvartáli výnosy zaznamenajú ďalší výrazný prepad. V druhom štvrťroku firemného finančného roka sa tiež vôbec prvýkrát znížil predaj inteligentných telefónov iPhone a spoločnosti tiež výrazne klesol zisk.

Výnosy za štvrťrok do konca marca klesli na 50,6 miliardy dolárov, čo bolo pod odhadmi analytikov, ktorí podľa agentúry Reuters čakali tržby okolo 52 miliárd dolárov. Sám Apple už na konci januára predpovedal, že výnosy mu klesnú na približne 50 až 53 miliárd dolárov z 58 miliárd dolárov o rok skôr.

Apple v poslednom štvrťroku predal 51,2 milióna iPhonov, o desať miliónov menej ako vlani v rovnakom štvrťroku. Predaj týchto zariadení, ktoré sa na celkových tržbách spoločnosti podieľajú dvoma tretinami, tak klesol vôbec prvýkrát od ich uvedenia na trh v roku 2007.

Čistý zisk klesol za štvrťrok o 30 percent na 10,5 miliardy dolárov. Zisk na akciu takisto skončil pod odhadmi analytikov.

Spoločnosť navyše predpovedala ďalší prepad tržieb. V tomto štvrťroku výnosy zostúpia do rozpätia 41-43 miliárd dolárov. Analytici doteraz odhadovali tržby okolo 47 miliárd dolárov. 

Po rokoch silného rastu predaja sa medzi investormi presadzuje názor, že trh iPhonov a chytrých telefónov všeobecne sa nasýtil. Priaznivo sa nevyvíjajú ani tržby z predaja tabletov iPad. Tržby z predaja hodiniek Apple Watch, ktoré firma uviedla vlani na trh ako prvý nový produkt od smrti svojho legendárneho šéfa Steva Jobsa, Apple nezverejňuje.

Analytici sa obávajú, že Apple nemá žiadny iný produkt, ktorý by bol rovnakým trhákom ako iPhony. Spoločnosť údajne pracuje na vývoji automobilu, jej plány na tomto poli zatiaľ nie sú úplne jasné.

Akcie Applu sa po správe prepadli o sedem percent pod hranicu sto dolárov. Za posledný rok stratili cez štvrtinu hodnoty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.