Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.05.2016, 00:00

J&T vyostruje boj o minioceliareň

Boj o skrachovanú fabriku Slovakia Steel Mills v Strážskom sa zauzľuje. Záujem prejavili ďalší finančníci.

J&T vyostruje boj o minioceliareň
Zdroj: Reuters

Kauza skrachovanej minioceliarne Slovakia Steel Mills na východe Slovenska prerastá do nočnej mory pre viacerých finančníkov. Zápas o minimalizáciu škôd zvádza nielen Česká exportná banka, ale i jeden z najväčších česko-slovenských finančných dravcov. Skupina J&T už v Strážskom utopila približne 100 miliónov eur.

Za financovanie a poskytnuté záruky počas výstavby a rozbehu mladej fabriky prevzali finančníci majetkový podiel v SSM. V konkurze na oceliareň tak figurujú v dvojúlohe – ako majiteľ aj poškodený veriteľ. A teraz posilňujú svoju veriteľskú pozíciu. Zo zistení HN vyplýva, že pravdepodobne ide o dve pohľadávky v nominálnej hodnote 600-tisíc eur. „Okresný súd Košice I v právnej veci úpadcu Slovakia Steel Mills v konkurze povoľuje vstup do konkurzného konania navrhovateľovi J&T Private Investments B.V. namiesto pôvodného veriteľa Arca Investments,“ konštatuje v rozhodnutí súd. Finančná skupina J&T Finance Group sa k aktivite svojej holandskej firmy nevyjadrila.

Arca končí
Skupina Arca Investments okolo finančníka Pavla Krúpu vlani ovládla pohľadávky spoločností Ekologické služby, Chemko Slovakia, Chemstroj, Prvá hasičská a TP 2. Arca totiž striehla na skrachovaný oceliarsky biznis finančníkov Braňa Prieložného a Maria Hoffmanna.

Po tom, čo Česká exportná banka odvolala i štvrtý pokus odpredať obriu pohľadávku vo výške 168 miliónov eur voči SSM, však Pavol Krúpa stratil trpezlivosť a záujem. Do dražby podniku v konkurze sa nezapojí a spiatočku zaraďuje i ako veriteľ.

Obchod medzi Arcou a J&T potvrdzuje hovorkyňa skupiny Arca Barbora Hanáková. „Prevod pohľadávok voči spoločnosti SSM sa uskutočnil zmluvou o postúpení.“

Firma SSM takmer od začiatku existencie nebola schopná splácať úvery. Za štyri roky od spustenia výroby produk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.