Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.05.2016, 08:34

Pre lacné palivo znížila Lufthansa stratu, aerolinky plánujú štrukturálne zmeny

Nemecké aerolinky znížili prevádzkovú stratu, varujú však, že nákladné divízie potrebujú zmeny.

lufthansa
Zdroj: Reuters

Prevádzková strata nemeckej leteckej spoločnosti Lufthansa v prvom štvrťroku klesla o viac ako dve tretiny na 53 miliónov eur. Aerolinkám pomohli nízke ceny pohonných hmôt a zníženie nákladov prostredníctvom reorganizácie letov na krátke vzdialenosti. Vyplýva to z dnešného vyhlásenia.

Lufthansa však varovala, že silná konkurencia stále tlačí nadol ceny leteniek a znížila preto svoj rastový plán. V tomto roku tak plánuje zvýšiť počet ponúkaných sedadiel o šesť percent namiesto pôvodných 6,6 percenta a nevylúčila ani ďalšie znižovanie. Za celý rok stále spoločnosť čaká mierne zvýšenie zisku.

Strata sa znížila z minuloročných porovnateľných 167 miliónov eur, bola však horšia, ako odhadovali analytici oslovení agentúrou Reuters. Tí čakali stratu len 38 miliónov eur. Príjmy sa znížili o 0,8 percenta na 6,9 miliardy eur. Čistá strata potom predstavovala osem miliónov eur v porovnaní so ziskom 425 miliónov eur v rovnakom období vlani, kedy Lufthansa vykázala mimoriadny zisk 500 miliónov eur z predaja podielu v JetBlue Airways Corp.

Aerolinky tiež varovali, že pod tlakom zostávajú ich nákladné divízie kvôli nízkym cenám. Kvôli zlepšeniu situácie bude zrejme potrebné podniknúť v divízii Lufthansa Cargo ďalšie štrukturálne zmeny, žiadne bližšie detaily však zatiaľ firma neposkytla.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.