Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.05.2016, 09:14

BMW zaznamenalo rekordný predaj áut, pre výmenné kurzy však automobilke klesol zisk

Nemecký výrobca luxusných áut BMW eviduje pokles zisku pred zdanením o 2,5 percenta.

bmw
Zdroj: Reuters

Nemeckej automobilke BMW klesol v prvom štvrťroku zisk pred zdanením a úrokmi o 2,5 percenta na 2,46 miliardy eur a mierne zaostal za očakávaním. Na výsledky mal vplyv vývoj výmenných kurzov a vyššie náklady na administratívu a predaj. Predaj áut naopak stúpol na nový rekord.

Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali v priemere prevádzkový zisk 2,48 miliardy eur. Čistý zisk sa zvýšil o 8,2 percenta na 1,64 miliardy eur. Predaj áut stúpol o 5,9 percenta na rekordných 557.605 vozidiel. Príjmy sa však znížili o 0,3 percenta na 20,85 miliardy eur, dôvodom bol hlavne vývoj výmenných kurzov, predovšetkým posilnenie britskej libry a čínskeho jüanu voči euru.

Automobilka potvrdila, že za celý rok očakáva mierny rast zisku pred zdanením a rekordný predaj áut. Tento rok tak má byť už siedmy rok za sebou, kedy predaj BMW stúpne na rekord.

BMW je najväčším výrobcom luxusných áut na svete, v tomto roku ho však ohrozuje konkurenčná automobilka Daimler so svojou značkou Mercedes. V prvom štvrťroku Mercedes prekonal BMW v predaji áut. Okrem vozov rovnakého mena vyrába BMW tiež vozidlá značiek Mini a Rolls-Royce.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.