Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2016, 09:32

Apple prehral súd v Číne, tamojšia firma smie používať názov iPhone

Čínska firma Xintong Tiandi Technology smie naďalej používať názov iPhone. Vyrába však kabelky a iné kožené tovary.

Iphone
Zdroj: Reuters

Apple prehral boj o ochrannú známku iPhone v Číne. Názov IPHONE tak podľa rozhodnutia Najvyššieho ľudového súdu v Pekingu môže naďalej používať aj firma Xintong Tiandi Technology, ktorá predáva kabelky a ďalšie kožené tovary. Uviedla to na svojich internetových stránkach BBC s odvolaním sa na čínsky denník Legal Daily, ktorý je považovaný za oficiálneho hovorcu čínskej Komisie pre centrálnu politiku a právne záležitosti.

Firma Xintong Tiandi si zaregistrovala ochrannú známku IPHONE pre kožené produkty v Číne v roku 2010. Apple požiadal o ochrannú známku pre elektronické tovary v roku 2002, schválenie však dostal až v roku 2013.

Firma Xintong Tiandi predáva kabelky, obaly na mobilné telefóny a ďalšie kožené výrobky s názvom a symbolom R pre registrovanú ochrannú známku.

Predaj telefónov klesá

Apple začal s bojom proti firme Xiantong Tiandi v Číne v roku 2012, kedy podal sťažnosť k čínskemu Úradu pre ochranné známky. Keď neuspel, podal žalobu na nižší pekinský súd. Ten však tiež rozhodol proti Applu a americká firma sa odvolala na vyšší súd.

Ten rozhodol, že Apple nemôže preukázať, že bol dobre známou značkou v Číne predtým, než Xintong Tiandi podala žiadosť o zápis ochrannej známky, čo bolo v roku 2007. IPhone od Applu sa začal v Číne predávať v roku 2009.

Správa prichádza v čase, keď predaj iPhonov klesá. Apple nedávno uviedol, že predaj jeho iPhonov sa za tri mesiace do konca marca vôbec prvýkrát znížil a príjmy firmy kvôli tomu klesli o 13 percent. Predaj v Číne sa prepadol o 26 percent

Ďalšie problémy v Číne

Apple má v Číne aj ďalšie problémy. V marci Peking schválil zákon, ktorý požaduje, aby všetok obsah zobrazovaný v Číne bol uchovávaný na serveroch v krajine. Kvôli tomu musel Apple ukončiť ponuku svojich služieb iBooks a iTunes v krajine. Apple však uviedol, že dúfa, že sa mu podarí napojenie na tieto služby čoskoro obnoviť.

Tento krok je široko vnímaný ako rana pre Apple, pretože Čína je pre jeho produkty druhým najväčším trhom. Minulý týždeň miliardár a investor Carl Icahn predal všetky svoje akcie Applu kvôli obavám z vyhliadok pre technologické firmy v Číne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.