Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2016, 13:35

Jednotné balenie a zákaz mentolových cigariet. Súd potvrdil európsku smernicu

Varovanie pred následkami fajčenia bude pokrývať minimálne 65 percent prednej a zadnej časti balenia cigariet.

Jednotné balenie a zákaz mentolových cigariet. Súd potvrdil európsku smernicu
Zdroj: Reuters

Súdny dvor Európskej únie zamietol sťažnosti na smernicu, ktorá za štyri roky zjednotí označovanie a balenie tabakových výrobkov. Tým zároveň potvrdil platnosť opatrenia, na základe ktorého bude varovanie pred následkami fajčenia pokrývať minimálne 65 percent prednej a zadnej časti balenia. Tiež zakáže predaj mentolových cigariet. Súd o tom dnes informoval v tlačovom vyhlásení.

Súd upozornil, že základom je zabezpečenie vysokej úrovne ochrany ľudského zdravia a ďalej splnenie povinnosti vyplývajúce z rámcového dohovoru WHO o kontrole tabaku. Cieľom novej smernice je uľahčiť hladké fungovanie vnútorného trhu s tabakovými a súvisiacimi výrobkami.

Pokiaľ ide o štandardizáciu označovaní a balení tabakových výrobkov, súd sa nedomnieva, že prekračuje medze vzhľadom na danú snahu obmedziť v únii fajčenie. Úrad zároveň spresnil, že členské štáty môžu ponechať alebo zaviesť ďalšie požiadavky, pokiaľ nie sú v rozpore s inštrukciami smernice.

Zákaz mentolových cigariet súd zdôvodnil tým, že tabakové výrobky obsahujúce charakteristickú príchuť majú obdobné objektívne vlastnosti a podobné účinky, pokiaľ ide o začatie užívania tabaku a vznik návyku fajčenia. Pripomenul, že príjemná príchuť mentolu má zvýšiť príťažlivosť tabakových výrobkov pre spotrebiteľov a zníženie príťažlivosti týchto výrobkov môže prispieť k obmedzeniu fajčenia a zníženiu závislosti ako medzi novými spotrebiteľmi, ako aj medzi spotrebiteľmi s návykom.

Súd tiež podporil osobitný režim zavedený pre elektronické cigarety, ktorý je miernejší ako pre klasické fajčivo. Zdôvodnil to tým, že tieto cigarety sa vyznačujú objektívne inými vlastnosťami, než majú tabakové výrobky. Nie je tak podľa neho porušená zásada rovnakého zaobchádzania.

Túto tabakovú smernicu z roku 2014, ktorá opatrenie zavádza od 20. mája 2020, napadlo Poľsko s podporou Rumunska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.