Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2016, 14:14

V miliónovom spore Slovenska došlo k zvratu. Kažimír verí v zrušenie rozsudku

Arbitráž sa výrazne posunula do roviny možného zrušenia arbitrážneho rozsudku.

Nemecký Najvyšší spolkový súd (BGH)  rozhodol v prospech Slovenska v konaní o zrušení arbitrážneho rozhodnutia v spore so spoločnosťou Achmea o zákaze zisku zdravotných poisťovní. BGH tak vyhovel požiadavke SR, aby tento spor predložil na posúdenie súdnemu dvoru EÚ. Súdny dvor EÚ by teraz mal posúdiť, či je medzinárodná zmluva o podpore a ochrane investícií medzi SR a Holandskom v súlade s právom EÚ. Na základe tohto posudku by mal najvyšší nemecký súd v kauze definitívne rozhodnúť.

Najvyšší spolkový súd predloží v najbližšom období na Súdny dvor EÚ otázku, či je medzinárodná zmluva, na základe ktorej bola vedená arbitráž voči Slovenku, v súlade s právom EÚ. Rozhodnutím BGH sa spor dostáva do úplne novej právnej roviny. Je to nová situácia pre súdy členských štátov EÚ, pre samotnú Európsku úniu, ako aj pre arbitrážne tribunály v obdobných arbitrážnych konaniach. Ide o precedens, ktorý pravdepodobne zmení postavenie podobných medzinárodných zmlúv uzavretých medzi členskými štátmi EÚ a môže mať dopad na všetky podobné arbitrážne konania.

Dôležitý precedens

Došlo k precedensu v histórii slovenského a myslím že aj európskeho súdnictva. Je to presne ten krok, ktorý sme očakávali, a ktorý môže znamenať absolútny zvrat v danom spore. My sa od začiatku domnievame, že rozhodnutie nižších súdov poškodzovalo záujmy našej krajiny a je v rozpore s európskym právom“, uviedol minister financií Peter Kažimír.

Arbitráž sa tak výrazne posunula do roviny možného zrušenia arbitrážneho rozsudku. Slovenská republika nemohla v tomto spore spraviť viac a MF SR verí v úspešné dotiahnutie tejto veci.

Konflikt medzinárodnej zmluvy s právom EÚ konštatovala aj Európska komisia, ktorá v súvislosti s tým začala vyšetrovania v piatich členských krajinách, ktoré sú účastníkmi obdobných arbitrážnych konaní.

Zisk poisťovní

Holandská spoločnosť Achmea B. V. podala žalobu na Slovenskú republiku už v októbri 2008. Dôvodom bol zákaz zisku súkromných zdravotných poisťovní v roku 2007, ktorý bol údajne v rozpore s bilaterálnou investičnou dohodou. Slovensko holandskej spoločnosti odmietlo vyplatiť odškodné, Achmea tak zablokovala takmer 30 miliónov eur, ktoré mal štát na zahraničných účtoch.

Arbitrážny tribunál vydal arbitrážny rozsudok v decembri 2012, v ktorom konštatoval porušenie tejto medzinárodnej zmluvy Slovenskou republikou. Slovenská republika však podala na nemecký Vyšší krajinský súd vo Frankfurte nad Mohanom návrh na zrušenie tohto rozsudku. Návrh bol zamietnutý a preto sa Slovenská republika proti tomu odvolala na Najvyšší spolkový súd. Hlavným argumentom SR v konaniach pred nemeckými súdmi bol argument, že predmetná medzinárodná zmluva medzi SR a Holandskom je po vstupe do EÚ neaplikovateľná.

Pre zákaz zisku súkromným zdravotným poisťovniam žiadali okrem Achmea B. V. od Slovenskej republiky odškodnenie v medzinárodnej investičnej arbitráži aj rakúska spoločnosť EURAM bank AG a holandská spoločnosť HICEE B.V. Okrem toho bola Slovenská republika úspešná aj v medzinárodnej investičnej arbitráži s Achmeou B.V., keď táto spoločnosť napádala zámer Vlády SR zaviesť systém jednej verejnej zdravotnej poisťovne. Všetky tieto arbitráže skončili úplným víťazstvom Slovenskej republiky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.