Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2016, 17:00

Pre ekonomické problémy klesol predaj áut v Rusku na desaťročné minimum

Sankcie a nízke ceny ropy poškodzujú ruskú ekonomiku, obyvatelia krajiny kúpili v apríli najmenej áut za poslednú dekádu.

autá v rusku
Zdroj: Reuters

Predaj áut v Rusku klesol v apríli medziročne o viac než 8 percent a dosiahol najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov. Uviedlo to dnes Združenie európskych podnikov (AEB). Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa AEB sa v Rusku minulý mesiac predalo celkovo 121 272 vozidiel, čo oproti rovnakému mesiacu minulého roka predstavuje pokles o 8,5 percenta. V porovnaní s marcom je aprílový medziročný pokles miernejší (v marci klesol predaj o 10 percent), celkový predaj však predstavuje 10-ročné minimum.

V minulosti ruský automobilový trh rástol medziročne o viac než 10 percent, no v posledných rokoch sa stal obeťou ekonomickej krízy. Tú na jednej strane spôsobil pokles cien ropy, ktorá je jedným z hlavných exportných artiklov Ruska, a na druhej strane ekonomické sankcie západných krajín voči Moskve za anexiu Krymu a aktivity Ruska voči Ukrajine.

Za prvé štyri mesiace tohto roka sa v Rusku predalo 440 583 vozidiel. Medziročne to znamená pokles o 14,7 percent.

Za minulý rok sa predaj áut v Ruskej federácii prepadol o 36 percent 1,6 milióna. V tomto roku AEB počíta s ďalším poklesom predaja, jeho tempo by sa však malo výrazne spomaliť, keďže AEB očakáva pokles predaja na úrovni 4,7 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.