Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2016, 19:19

Krízový scenár pre Nemecko. Krajina by na brexit tvrdo doplatila

Británia je pre Nemecko významný partner. V prípade jej odchodu by mohlo na prelome rokov zažiť aj recesiu.

Krízový scenár pre Nemecko. Krajina by na brexit tvrdo doplatila
Zdroj: Reuters

Odchod Británie z Európskej únie by mohol nemeckú ekonomiku len do konca budúceho roka stáť až 45 miliárd eur a podstatne znížiť jej rast. Takzvaný brexit by pravdepodobne tiež značne zasiahol vývoz z Nemecka. V dnešnej štúdii to uviedla nemecká DZ Bank.

Štúdia potvrdzuje, že brexit by zďaleka nepoškodil len britskej ekonomike, ako zdôrazňuje britská vláda, medzinárodné inštitúcie a kampaň za zotrvanie krajiny v EÚ. Naznačuje, že v prípade rozhodnutia odísť z únie by mala byť EÚ voči Británii v rokovaní o nastavení obchodných vzťahov čo najústretovejšia, pretože obmedzenie obchodu výrazne poškodí aj ju.

Briti budú o návrhu na odchod z EÚ hlasovať v referende 23. júna a prieskumy verejnej mienky ukazujú, že sily oboch táborov sú zhruba vyrovnané.

"Pre nemeckú ekonomiku je v stávke veľa, pretože Británia je jedným z jej najdôležitejších obchodných partnerov," uviedla k správe ekonómka DZ Bank Monika Bovenová.

Keby sa Briti rozhodli pre nezávislosť od Bruselu, nemecká ekonomika by podľa Bovenovej začala pociťovať dopady už v druhom polroku tohto roka. V takom prípade by tento rok najväčšia európska ekonomika stúpla o 1,4 percenta, zatiaľ čo bez brexitu DZ Bank odhaduje rast na 1,8 percenta. Budúci rok by potom tempo rastu mohlo padnúť pol percenta oproti terajšej prognóze 1,7 percenta.

"V našom krízovom scenári dokonca očakávame, že na prelome roka by Nemecko mohlo zažiť miernu recesiu," citovala Bovenovou agentúra Reuters.

Nemecká vláda predpovedá na tento rok opakovanie minulého rastu tempom 1,7 percenta a budúci rok čaká spomalenie na 1,5 percenta. Vláda prognózy pre prípad brexitu nevydala.

Vývoz z Nemecka do Británie vlani vzrástol o takmer 13 percent na rekordných skoro 90 miliárd eur. Viac Nemecko vyviezlo len do USA a do Francúzska. Rastúci britský trh pomohol nemeckej ekonomike v čase, keď jej celkový export kvôli útlmu globálnej ekonomiky oslaboval, uviedla Bovenová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.